W środę naukowcy z Poznania zaprezentowali najnowsze i największe w Polsce kosmiczne znalezisko. Na początku października na terenie Rezerwatu Meteoryt Morasko poszukiwacze z Opola znaleźli 300-kilogramowy kosmiczny kamień.

Od 1976 roku w rezerwacie znaleziono łącznie 300 kg różnej materii kosmicznej. Jednego dnia, wynik ten został podwojony. 8 października wykopano z ziemi meteoryt o wadze podobnej wszystkich dotychczasowych znalezisk.

 

– Aż tak dużego się nie spodziewałem, choć wiedziałem, że coś będzie, bo rok temu byli tu Amerykanie ze sprzętem i znaleźli meteoryt na głębokości ponad 1,6 m – powiedział prof. Andrzej Muszyński z Wydziału Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

„Ładny i interesujący”

Naukowcy z UAM doceniają kształt i wygląd meteorytu, który rzuca nowe światło na dotychczasową wiedzę na temat kolejnych okazów znajdujących się jeszcze w ziemi.

– Ma prawie 300 kg wagi w stanie surowym i jest meteorytem bardzo ładnym – orientowanym, co znaczy, że upadł tak jak stożek czubkiem w dół a płaską częścią leżał do góry. To jest bardzo interesujące – opowiada Prof. Muszyński.

Kosmiczny spacer

 

Magda Skirzewska i Łukasz Smuła, młodzi poszukiwacze z Opola, spędzili kilka godzin przeczesując rezerwat z wykrywaczem metalu aż w końcu natknęli się na coś dużego pod ziemią. Jak się okazało, był to meteoryt gigant.

– Fakt, że można mieć kontakt z materią pozaziemską, że można coś odkryć, to cudowne spędzanie czasu – stwierdza Magdalena.

– Aż nie dowierzałem jaki to był wspaniały sygnał. Przechodziliśmy nad nim z 10 razy – dodaje Łukasz.

Duet z Opola zajmuje się artystyczna obróbką materiałów pochodzenia kosmicznego.

Rekord pobity

Rezerwat Meteoryt Morasko utworzono w Poznaniu, w 1976 roku. Znajduje się w nim siedem kraterów, powstałych w wyniku upadku meteorytów, pomiędzy 4000 a 3000 r. p.n.e.

Dotychczas największym „polskim” meteorytem był ten znaleziony w 2006 roku, również na terenie rezerwatu Morasko. Ważył 164 kg.

 

 

Źródło: TVN24 Poznań

Polecane:

Ciekawostki - W piątek o świcie Merkury będzie dobrze widoczny obok Księżyca
Wokół czerwonych karłów mogą krążyć planety, które część naukowców nazywa "ziemiami-gałkami ocz...
Naukowcy twierdzą, że zdobyli pierwszy twardy dowód na to, że nasz Wszechświat nie jest jedyny
Afryka - Za 2 lata rusza rozbudowa elektrowni wodnej do mocy 4.8 GW, ma to zaspokoić 40 proc. potrze...
Wkrótce na Księżycu znajdzie się prywatny teleskop i łazik szukający metali i minerałów
Niewielkie pęknięcia struktury grafenu prowadzą do rozpadu materiału
Polska - Wojsko nasiliło akcję aktualizowania spisu pojazdów, które mogą być przejęte w ramach powsz...
Ponad 8 procent naszego DNA nie należy do ludzi, znajduje się tam kod genetyczny wirusów
Dzięki drapieżnemu ślimakowi morskiemu odkryto substancję, która ma silne działanie przeciwbólowe i ...