W środę naukowcy z Poznania zaprezentowali najnowsze i największe w Polsce kosmiczne znalezisko. Na początku października na terenie Rezerwatu Meteoryt Morasko poszukiwacze z Opola znaleźli 300-kilogramowy kosmiczny kamień.

Od 1976 roku w rezerwacie znaleziono łącznie 300 kg różnej materii kosmicznej. Jednego dnia, wynik ten został podwojony. 8 października wykopano z ziemi meteoryt o wadze podobnej wszystkich dotychczasowych znalezisk.

 

– Aż tak dużego się nie spodziewałem, choć wiedziałem, że coś będzie, bo rok temu byli tu Amerykanie ze sprzętem i znaleźli meteoryt na głębokości ponad 1,6 m – powiedział prof. Andrzej Muszyński z Wydziału Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

“Ładny i interesujący”

Naukowcy z UAM doceniają kształt i wygląd meteorytu, który rzuca nowe światło na dotychczasową wiedzę na temat kolejnych okazów znajdujących się jeszcze w ziemi.

– Ma prawie 300 kg wagi w stanie surowym i jest meteorytem bardzo ładnym – orientowanym, co znaczy, że upadł tak jak stożek czubkiem w dół a płaską częścią leżał do góry. To jest bardzo interesujące – opowiada Prof. Muszyński.

Kosmiczny spacer

 

Magda Skirzewska i Łukasz Smuła, młodzi poszukiwacze z Opola, spędzili kilka godzin przeczesując rezerwat z wykrywaczem metalu aż w końcu natknęli się na coś dużego pod ziemią. Jak się okazało, był to meteoryt gigant.

– Fakt, że można mieć kontakt z materią pozaziemską, że można coś odkryć, to cudowne spędzanie czasu – stwierdza Magdalena.

– Aż nie dowierzałem jaki to był wspaniały sygnał. Przechodziliśmy nad nim z 10 razy – dodaje Łukasz.

Duet z Opola zajmuje się artystyczna obróbką materiałów pochodzenia kosmicznego.

Rekord pobity

Rezerwat Meteoryt Morasko utworzono w Poznaniu, w 1976 roku. Znajduje się w nim siedem kraterów, powstałych w wyniku upadku meteorytów, pomiędzy 4000 a 3000 r. p.n.e.

Dotychczas największym “polskim” meteorytem był ten znaleziony w 2006 roku, również na terenie rezerwatu Morasko. Ważył 164 kg.

 

 

Źródło: TVN24 Poznań

Polecane:

Rosja - Natychmiast będą uruchamiać wielki radar "Woroneż-DM" o zasięgu 6 tys. km, to odpo...
Amerykański smalec po 64 latach został zbadany i nadawał się do spożycia
Słońce - Za kilka dni szykują się kolejne rozbłyski, NASA potwierdza szczyt cyklu w 2013 roku
Hipokamp prawdopodobnie jest odpowiedzialny za fenomen déjà vu
Rakowiska, Polska - 18-letni Kamil oraz jego dziewczyna przyznali się do zabójstwa rodziców Kamila N...
Szwecja - Polityk chwali się zabitymi zwierzętami w Afryce, nie widzi nic złego w organizowaniu polo...
Inteligentne delfiny, na wzór ludzi, "śpiewają" swojemu potomstwu przed i po narodzeniu, b...
Japonia - Niezwykły przypadek, nastolatce wycięto guz, który okazał się potworniakiem dojrzałym z do...
Szerszenie azjatyckie są już w Belgii, użądlenie grozi śmiercią nie tylko w przypadku alergii