Ponad 40-stopniowe temperatury od początku tygodnia dręczą Portugalię. Upały nasilają trwającą od tygodni susze w kraju. Wody brakuje już w 200 miejscowościach – ich mieszkańcy muszą liczyć na pomoc beczkowozów. Meteorolodzy rozwiewają nadzieje – w najbliższym czasie nie można się spodziewać poprawy.

Trwająca od początku tygodnia fala upałów spotęgowała suszę w Portugalii i zwiększyła zagrożenie pożarowe. Ponad 40-stopniowe temperatury pozbawiły wody mieszkańców prawie 200 miejscowości – podały w czwartek portugalskie media.

 

Beczkowozy dostarczają wodę pitną na portugalską prowincję, która najbardziej ucierpiała po nadejściu fali gorącego powietrza. Brak wody jest szczególnie dotkliwy na północy oraz w rolniczym regionie Alentejo w środkowej części kraju.

Lekarze: lepiej zostawać w domach

Meteorolodzy i lekarze radzą pozostać w domach nie tylko osobom trudno znoszącym upały. – Sugerujemy, aby starsi, chorzy, dzieci, a także kobiety ciężarne unikały w ciągu dnia wychodzenia z domu. Zalecamy picie dużych ilości wody, naturalnych soków bez cukru oraz wstrzymanie się od spożywania alkoholu – zaapelowała do Portugalczyków Generalna Dyrekcja Zdrowia w Lizbonie. 

Od poniedziałku wysokie temperatury występują na terenie prawie całego kraju. W dystryktach Beja, Evora i Portalegre termometry pokazały w ostatnich dniach 42 stopnie Celsjusza. Upały doskwierają też mieszkańcom regionów Beira Alta, Beira Baixa oraz Tras-os-Montes.

Największa susza od 80 lat

Jak poinformowała Paula Leitao z Instytutu Meteorologicznego w Lizbonie, silne nasłonecznienie oraz ponad 40-stopniowe temperatury pogłębiły suszę w Portugalii. – Na razie nic nie wskazuje na to, aby negatywna tendencja miała zostać zahamowana w najbliższych tygodniach – powiedziała.

Na niemal połowie terytorium Portugalii panuje ekstremalna susza. Kataklizm, niespotykany w tym kraju od 80 lat, pustoszy szczególnie regiony rolnicze. Według pierwszych szacunków portugalskiego ministerstwa rolnictwa największe straty susza spowodowała w sektorze produkcji pasz dla zwierząt.

Upały zwiększyły też zagrożenie pożarami. – Oceniamy, że na terenie około 150 gmin w całym kraju istnieje wysokie ryzyko pojawienia się ognia – poinformowała Paula Leitao.

Źródło: PAP, tm

Polecane:

EHEC - Śmiertelny wirus jednak w kiełkach fasoli
Australia - Do wybrzeża kontynentu zbliża się cyklon tropikalny, może dojść do wielkiej powodzi
Papua Nowa Gwinea - Prawdopodobnie po 56 latach obudził się niebezpieczny wulkan Lamington
USA - Jedna osoba nie żyje, a 1.5 mln pozostaje bez prądu na skutek przejścia gwałtownych burz nad s...
Rosja - W nielegalnym laboratorium w Moskwie policja antynarkotykowa przypadkiem znalazła radioaktyw...
Holandia - Atak zimy i największe w historii kraju korki na drogach, łączna długość zatorów wynosiła...
Satelita Sentinel-1A przysłał pierwsze zdjęcia Ziemi, w robieniu zdjęć nie przeszkadza jemu noc, chm...
Dzisiejszej nocy cofamy zegary o godzinę
Australia - Gwałtowna powódź, w ciągu doby spadło lokalnie nawet 255 l/mkw deszczu