Eric Buckles, z University of Manitoba w Kanadzie podjął się niemożliwego, czyli stworzenia profilu psychologicznego typowego internetowego trolla…Badania rozpoczęto od prostej internetowej ankiety, w której kanadyjscy naukowcy pytali o ulubioną formę spędzania czasu w Sieci. Odpowiedzi „trollować” udzieliło zaledwie 5,6% ankietowanych, co potwierdza tylko fakt, że prawdziwe trolle internetowe to niewielki odsetek wśród internautów.

Kim jest internetowy troll? Wikipedia dość dobrze opisuje ten gatunek:

Trollowanie polega na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia (czego następstwem jest wywołanie kłótni) poprzez wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów czy też poprzez stosowanie różnego typu zabiegów erystycznych. Podstawą tego działania jest upublicznianie tego typu wiadomości jako przynęty, która doprowadzić mogłaby do wywołania dyskusji.

O trollach w Sieci wiemy dosyć dużo, jednak kim są ci ludzie po odejściu od monitora? Analiza cech charakteru przez zespół kanadyjskich naukowców wygląda następująco: trolle to osoby u których często występują takie cechy jak makiawelizm (instrumentalne traktowanie innych, skłonność do manipulacji), narcyzm, sadyzm i cechy bardzo często występujące u psychopatów – brak empatii oraz wyrzutów sumienia. Buckles twierdzi, że to właśnie sadyzm jest „dominantą” jeśli chodzi o charakter typowego internetowego trolla, w raporcie naukowca możemy przeczytać następujące zdanie:

„Zarówno troll jak i sadysta czują radość z zadawania cierpienia innym. Sadyści po prostu uwielbiają się dobrze bawić a Internet to często ich plac zabaw”.

Źródło: chip.pl, http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0191886914000324

Polecane:

Sejsmografy na świecie odnotowują duży ruch płyt tektonicznych
Nie tylko komórki nerwowe decydują o tym, jak zapamiętujemy
Francja - Silne opady śniegu i wichury pozbawiły w niedzielę prądu tysiące gospodarstw na południu k...
Dźwięk Wielkiego Wybuchu - Dzięki nowym danym z teleskopu Planck'a naukowcy przetransformowali fluk...
Najdokładniejszy satelita pogodowy jest już na orbicie, GPM będzie mierzył opady również nad Polską
Włochy - Na terenie wykopalisk w Pompejach na południu kraju ukradziono fragment starożytnego fresku
Kobuleti, Gruzja - Złapano 5 osób, które chciały sprzedać 1665 gram uranu 238 i 235 za 3 mln dolarów
Atlantyk - Sztorm tropikalny Gaston przekształcił się w huragan o prędkości wiatru dochodzącej do 14...
Za tydzień, 21 listopada na wprost Ziemi znajdzie się ogromna dziura koronalna, która wywoła silną b...