Eric Buckles, z University of Manitoba w Kanadzie podjął się niemożliwego, czyli stworzenia profilu psychologicznego typowego internetowego trolla…Badania rozpoczęto od prostej internetowej ankiety, w której kanadyjscy naukowcy pytali o ulubioną formę spędzania czasu w Sieci. Odpowiedzi „trollować” udzieliło zaledwie 5,6% ankietowanych, co potwierdza tylko fakt, że prawdziwe trolle internetowe to niewielki odsetek wśród internautów.

Kim jest internetowy troll? Wikipedia dość dobrze opisuje ten gatunek:

Trollowanie polega na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia (czego następstwem jest wywołanie kłótni) poprzez wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów czy też poprzez stosowanie różnego typu zabiegów erystycznych. Podstawą tego działania jest upublicznianie tego typu wiadomości jako przynęty, która doprowadzić mogłaby do wywołania dyskusji.

O trollach w Sieci wiemy dosyć dużo, jednak kim są ci ludzie po odejściu od monitora? Analiza cech charakteru przez zespół kanadyjskich naukowców wygląda następująco: trolle to osoby u których często występują takie cechy jak makiawelizm (instrumentalne traktowanie innych, skłonność do manipulacji), narcyzm, sadyzm i cechy bardzo często występujące u psychopatów – brak empatii oraz wyrzutów sumienia. Buckles twierdzi, że to właśnie sadyzm jest „dominantą” jeśli chodzi o charakter typowego internetowego trolla, w raporcie naukowca możemy przeczytać następujące zdanie:

„Zarówno troll jak i sadysta czują radość z zadawania cierpienia innym. Sadyści po prostu uwielbiają się dobrze bawić a Internet to często ich plac zabaw”.

Źródło: chip.pl, http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0191886914000324

Polecane:

USA - Wody amerykańskiego jeziora Erie przybrały jaskrawozielony kolor, ciepła woda nie pozwala znik...
Tylko 13 procent osób na świecie lubi swoją pracę
Naukowcy znaleźli w ziarnie kakaowym substancje, które u myszy przeciwdziałają otyłości i zmniejszaj...
USA - Zorza polarna widoczna była w Parku Narodowym Acadia, który leży na 44 stopniu szerokości geog...
Rosjanie za 9 lat zamierzają odłączyć swój moduł od ISS, rosyjski moduł może istnieć niezależnie od ...
Rosja - Gazprom wybuduje nad Morzem Bałtyckim terminal do skraplania gazu ziemnego
Rozpoczął się szczyt deszczu Drakonidów, można zaobserwować od 10 do 20 meteorów na godzinę
Pluton - NASA opublikowała nowy kolorowy obraz planety karłowatej
UE - Europosłowie chcą ukrócić proceder bezzasadnego faszerowania zwierząt antybiotykami