Już wkrótce współczesna medycyna postawi kolejny milowy krok w kierunku skuteczniejszej transplantacji serca. Chirurdzy przeszczepią sztuczną wersję tego narządu, która zbudowana będzie z tkanek i miniaturowego sprzętu satelitarnego. Pierwsze rozmowy o wykonaniu próby przeszczepu u ludzi zostały już podjęte, a pomysł zyskał aprobatę.

Projekt serca, które zbudowane jest z tkanek i mikrosatelitów

Choroby serca rocznie zabijają 100 mln ludzi w krajach rozwiniętych. Zapotrzebowanie na transplantacje wzrasta co roku, ale narządów ciągle brakuje. Dlatego naukowcy starają się rozwiązać problem i tworzą „świętego Graala” medycyny.Pierwsze całkowicie sztuczne serce

Dzięki połączeniu pracy prof. Alaina Carpenteira – znanego na całym świecie chirurga, z doświadczeniem spółki Astrium – lidera w dziedzinie tworzenia satelitów, firma Carmat wyprodukował w tym roku pierwsze całkowicie sztuczne serce.

Obecnie spółka prowadzi swój projekt ku końcowi i stworzyła sztuczne serce, które łączy w sobie tkankę biologiczną i miniaturowy sprzęt satelitarny. Urządzenie to prawdziwa kombinacja najnowszych osiągnięć medycyny, biologii, elektroniki i inżynierii.

Kosmos i serce mają wiele wspólnego

Zespół pracuje nad urządzeniem, które musi wytrzymać trudne warunki w organizmie – pompowanie krwi 35 mln razy na rok, przez co najmniej pięć lat.

– Przestrzeń kosmiczna i wnętrze naszego ciała mają ze sobą wiele wspólnego. Oba te „ośrodki” prezentują trudne i niedostępne środowiska – powiedział jeden z ekspertów pracujący przy projekcie. – Satelity budowane są do tego, żeby znaleźć się 36 tys. km nad powierzchnią Ziemi. Serce znajduje się co prawda na planecie, ale jest tak samo niedostępne – dodał.

Źródło: ESA, tm

Polecane:

Rosja - W tym roku spłonęło już 617 tysięcy hektarów lasów i stepów
CERN - Według nieoficjalnych informacji w LHC osiągnięto rekordową temperaturę 5.5 biliona stopni Ce...
Biegun Północny - Tytanowa "kapsuła czasu" została umieszczona na dnie Morza Arktycznego
NOAA opublikowała mapę tras cyklonów z ostatnich lat
Mechanizm, który ułatwia dzieciom uczenie się mowy, prawdopodobnie nie zanika w wieku dorosłym, nauc...
Niemcy - 2.1 miliona samochodów Audi ma również zainstalowane oprogramowanie do fałszowania wyników ...
Kołysząca się gwiazda 51 Pegasi i niezwykła planeta na której prawdopodobnie pada deszcz z drobinek ...
Rozwiązano zagadkę tajemniczych jasnych plam na Ceres, to węglan sodu, który może być owocem aktywno...
Międzynarodowy zespół astronomów potwierdził odkrycie ponad 100 planet pozasłonecznych przez telesko...