Są brzydkie i grube, ale przynajmniej funkcjonalne. Naukowcom udało się opracować prototyp okularów z soczewkami automatycznie dopasowującymi ostrość do obiektu, na który spoglądamy.

Osoby z kilkoma wadami wzroku mają aktualnie jeden wybór – mogą nosić ze sobą kilka różnych par okularów (np. do czytania i do patrzenia w dal) lub zainwestować w okulary progresywne. Te ostatnie mają jednak tę wadę, że posiadają podzielone pole widzenia, do którego trzeba się przyzwyczaić.

 

Okulary opracowane przez naukowców z Uniwersytetu w Utah zadziałają niczym autofokus w aparatach cyfrowych – automatycznie ustawią ostrość na obiekcie, na który spoglądamy (i to w super szybkim czasie 14 ms!). Do budowy soczewek wykorzystano bardzo cienką warstwę gliceryny. W oprawkach natomiast zaimplementowano całą elektronikę – czujnik podczerwieni mierzący odległość, baterię i moduł Bluetooth. Okulary będzie można zintegrować z aplikacją na smartfonie, w której użytkownik wpisze rodzaj wady wzroku- te zaś automatycznie dopasują się do jego preferencji. W teorii zatem takie okulary nie będą wymagały wymiany. Jedynym problemem będzie konieczność ładowania akumulatorów.

Na ten moment okulary funkcjonują prawidłowo, ale w obecnej formie nikt z pewnością nie chciałby ich użytkować. Dlatego naukowcy stworzyli startup, który ma się zająć miniaturyzacją i komercjalizacją produktu. Według wstępnych planów okulary powinny pojawić się na rynku w ciągu 3 lat.

 

Źródło: chip

Polecane:

UK - Prezydent Argentyny upomina się o Falklandy zagarnięte siłą 180 lat temu przez Królewską Maryna...
Niemcy - Bocian atakuje samochody w Bergholz, ptak patrolujący miasto widzi prawdopodobnie swoje odb...
Rocznie mamy 2.2 tys. wypadków lotniczych spowodowanych przez ptaki
Aktualnie trwa silna burza geomagnetyczna, w czwartek i w piątek wystąpią kolejne
Odkryto czarną dziurę, która wiruje z ogromną prędkością, przez co ściąga otaczającą ją materię z pr...
Iran - Najwyższy duchowy przywódca kraju nakazał Strażnikom Rewolucji masową produkcję rakiet
Chiny - Noworodek uznany przez lekarzy za zmarłego, po 15 godzinach przebudził się w kostnicy, krótk...
Nowa kamera GoPro Hero6 Black rejestruje 60 klatek w rozdzielczości 4k i 240 klatek w Full HD
Korea Południowa - Kuter rybacki zderzył się z tankowcem, co najmniej 13 osób zginęło