Wymazywanie niektórych wspomnień przy zachowaniu innych może okazać się realne – informują na stronach internetowych czasopisma „Biological Psychiatry” naukowcy Scripps Research Institute na Florydzie. Udało im się odkryć metodę, która u szczurów i myszy kasuje z pamięci objawy uzależnienia od narkotyków. Są szanse, że dzięki niej będzie można pomóc w przyszłości nie tylko narkomanom, ale też osobom cierpiącym na przykład na zespół stresu pourazowego.

Nasz mózg ma niezwykłą zdolność wiązania często przypadkowych szczegółów w spójny obraz, wspomnienie, które potrafi nam się dobrze lub źle kojarzyć. O ile każdy z nas dąży do jak najpełniejszego zachowania dobrych wspomnień, są w życiu sytuacje, o których chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć. Wyniki badań prowadzonych pod kierunkiem profesor Courtney Miller na myszach i szczurach sugerują, że takie wybiórcze kasowanie pamięci może się udać.

Zdaniem profesor Miller, do pewnego stopnia spełniają się prognozy twórców filmu „Zakochany bez pamięci”, w którym bohater po miłosnym zawodzie poddał się specjalnemu zabiegowi, by pozbyć się wspomnień o ukochanej. U zwierząt udało się rzeczywiście wymazać jedne wspomnienia, pozostawiając inne nietknięte.

Tworzenie się wspomnień wymaga modyfikacji struktury komórek nerwowych przez zmiany tak zwanych kolców dendrytycznych, które przechwytują elektrochemiczne sygnały z innych neuronów. Prowadzi do nich polimeryzacja aktyny, powstawanie długich łańcuchów cząsteczek białka, które tworzą rusztowanie komórki.

 

Naukowcy Scripps Research Institute zdołali zablokować polimeryzację aktyny w fazie tworzenia się wspomnień, powstających pod wpływem metamfetaminy. Testy pokazały, że u zwierząt natychmiast zanikły, związane z tym narkotykiem, odruchowe reakcje. Ponieważ nie zauważono przy tym innych zmian zachowania, choćby związanych z poszukiwaniem pożywienia, naukowcy są przekonani, że z mózgu zwierząt wymazano tylko te niepożądane wspomnienia, inne pozostały.

Badacze nie są jeszcze pewni, co dokładnie sprawia, że tak silne skojarzenia z metamfetaminą okazały się równocześnie stosunkowo łatwe do wymazania. Podejrzewają, że ich odkrycie może mieć związek z działaniem dopaminy, neuroprzekaźnika kluczowego dla działania układu nagrody w mózgu i odczuwania przyjemności. Wiadomo, że i dopamina modyfikuje kolce dendrytyczne. Wcześniejsze badania pokazywały też, że dopamina uwalnia się mózgu tak w czasie procesu uczenia się, jak i przy odstawieniu narkotyków. Teraz trzeba zbadać, czym związane z tym wspomnienia się różnią. Profesor Miller ma nadzieję, że strategia, wykorzystana w eksperymencie jej zespołu przyda się i u ludzi, czy to w walce z zespołem stresu pourazowego, czy przy rzucaniu palenia.

 

Źródło: rmf24.pl

Polecane:

Chiny - Uruchomili już wszystkie reaktory jądrowe, do 2015 chcą uzyskać 70 GW z elektrowni atomowych
Na Uranie wieje z prędkością 900 km/h
Odkryto największą galaktykę spiralną, ma 500 tys. lat świetlnych i powstała prawdopodobnie poprzez ...
Jemen - Powódź w stolicy na skutek ulewnych deszczy, jakie nawiedziły region
Wystarczy 150 gram owoców dziennie, żeby zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia
UK - W Nowy Rok było najcieplej od 99 lat, w Kornwalii termometry pokazywały 13.4 st.C.
Pobity został rekord odległości i długości lotu balonem, 10 695 kilometrów w ciągu 160 godzin i 37 m...
Polska - Ślady planet podobnych do Ziemi, niezwiązanych grawitacyjnie z żadną gwiazdą znaleźli astro...
USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela, w rejonie tym może się teraz zrobić niebezpiecznie