Według wstępnych obliczeń NASA meteor, który eksplodował w piątek w okolicach Czelabińska w Rosji miał 17 metrów średnicy, a jego eksplozja miała siłę 500 kiloton. 

Informacje z ogólnoświatowej sieci obserwacyjnej pozwoliły naukowcom na wstępne oszacowania rozmiaru obiektu, który wszedł w ziemską atmosferę i wybuchł nad Czelabińskiem w Rosji. Zebrane dane pochodzą od stacji infradźwiękowych rozmieszczonych nawet w odległości 6500 kilometrów od Czelabińska. Stacje wykrywające infradźwięki normalnie służą do monitorowania ewentualnych tajnych prób broni nuklearnej.

Jeden z kraterów po uderzeniu meteorytu w Ziemię
fot. PAP/EPA / Chelyabinsk Region Branch of Russian Interior Ministry

Rozmiary szacowane są na 17 metrów, a masa na 7000 do 10000 ton. Energia uwolniona w trakcie eksplozji mogła osiągnąć równowartość 500 kiloton. Dla porównania bomba atomowa Little Boy, zrzucona na Hiroshimę wybuchła z siłą ok. 15 kiloton. Całe wydarzenie od momentu wejścia w atmosferę do wybuchu trwało 32,5 sekundy. Obliczeń dokonał Peter Brown z kanadyjskiego University of Western Ontario

Czelabińsk po uderzeniu meteorytu


Fala uderzeniowa od wybuchu spowodowała zniszczenia w wielu budynkach, głównie w postaci stłuczonych szyb, ale także np. zawalił się dach jednej z fabryk. 1142 osoby zostały ranne (większość odłamkami szkła). Fragmenty meteorytu spadły w obwodach czelabińskim, swierdłowskim, tiumeńskim, kurgańskim i orenburskim, a także w Baszkirii i północnym Kazachstanie.

Według NASA meteor, który o 9.21 czasu lokalnego (4.21 czasu polskiego) eksplodował nad Czelabińskiem, nie był związany z planetoidą 2012 DA14, która o 20.25 polskiego czasu minęła Ziemię w odległości około 27 tysięcy km.

Źródło: PAP, wp, NASA

Polecane:

Japońska wyspa Honsiu przesunęła się o 2.5 m, a oś ziemi o 10 cm
Polska - W ciągu ostatnich 4 miesięcy wystąpiło 7 trąb powietrznych w naszym kraju
Indonezja - Dwoje dzieci zmarło na ptasią grypę
Alaska, USA - Niezwykle silny sztorm uderzy w Wyspy Aleuckie, fale mogą osiągnąć 14 metrów
Irlandia - Awaryjne lądowanie samolotu linii Flybe w Belfaście, zapalił się silnik
Mediolan, Włochy - Starcia z policją przeciwników Expo, leciały koktajle Mołotowa, petardy i kamieni...
Brighton, UK - Rozpoczęło się podnoszenie wraku samolotu, który runął na drogę ekspresową A-27, bila...
Bukareszt, Rumunia - Potężny wybuch w klubie nocnym, co najmniej 26 ofiar i 88 osób rannych, prawdop...
Szwecja - Wbrew wcześniejszym deklaracjom rezygnacji z energetyki atomowej, rząd planuje budowę 10 n...