Sobota w środkowej Rosji zwieńczy niezwykle długie w tym roku babie lato. Niezwykle ciepłą i słoneczną pogodę Rosjanie zawdzięczają wyżowi znajdującemu się nad krajem.

Moskwa

W przeciwieństwie do nas Rosjanie wciąż jeszcze korzystają z uroków letniej, niezwykle ciepłej jak na tę porę roku pogody. W sobotę może zostać pobity rekord z 1924 roku, kiedy to temperatura w stolicy osiągnęła 26,1 st. C.Ponadto na południu kraju w rejonie Wołgi tuż pod okiem antycyklonu słupek rtęci może osiągnąć poziom nawet 30 st. C.

 

Rekordowy wrzesień

Piątek był już trzecim dniem we wrześniu, kiedy pobity został rekord maksymalnej temperatury dla danego dnia, a sobota zapowiada się równie gorąco. Ostatni raz tak wysoką temperaturę jak w piątek odnotowano w 1925 roku, a było to aż o 2,5 st. C mniej niż obecnie.

W ostatnich dniach padły już dwa inne rekordy. 24 września temperatura wyniosła 23,8 st. C, co stanowi rekord w stosunku do 2003 roku. 18 września powietrze ogrzało się do 25,6 stopni, czyli o 0,4 st. C więcej niż to miało miejsce 18 września 1955 roku.

 

Nadciąga ochłodzenie

Jednak gorąca aura nie utrzyma się długo. Już w niedzielę nadciągną chłodne masy powietrza i prognozowany jest spadek temperatury. Termometry wskażą 16-18 st. C.

– Nadciąga zwyczajna jesienna pogoda. W poniedziałek temperatura spadnie do 15 stopni. Będzie też deszczowo i wietrznie. To nie będzie anomalne zimno – powiedział dyrektor Centrum Hydrometeorologii Roman Vilfand. – Fantastyczne babie lato trwało w tym roku trwało bardzo długo – dodał.

Polecane:

Mozambik - Dwa cyklony niemal jednocześnie zaatakowały i zabiły 47 osób
Bułgaria - Dunaj ma miejscami poniżej metra, wstrzymana jest żegluga
USA - Rakieta CHAMP generuje mikrofale o dużej mocy, które "smażą" elektronikę
Kulmbach, Niemcy - Włamali się do basenu publicznego, weszli na skocznie i skoczyli do pustego basen...
Odkryto nowy rodzaj wyrzutu słonecznego, zaobserwowano potężne fale, którym towarzyszą emisje bogate...
Antarktyda obrasta lodem na złość Globalnemu Ociepleniu, jak pokazują najnowsze badania NASA
Odkryto nieznane stworzenie, to największa gąbka na świecie, długość 3.66 metra, wysokość 2 metry
Według najnowszych badań naukowych, makaron nie tuczy, tylko odchudza, badania przeprowadzono na 23 ...
Na komecie 67P/Czuriumow–Gierasimienko wystąpiło ciekawe zdarzenie wyglądające jak wybuch