Sobota w środkowej Rosji zwieńczy niezwykle długie w tym roku babie lato. Niezwykle ciepłą i słoneczną pogodę Rosjanie zawdzięczają wyżowi znajdującemu się nad krajem.

Moskwa

W przeciwieństwie do nas Rosjanie wciąż jeszcze korzystają z uroków letniej, niezwykle ciepłej jak na tę porę roku pogody. W sobotę może zostać pobity rekord z 1924 roku, kiedy to temperatura w stolicy osiągnęła 26,1 st. C.Ponadto na południu kraju w rejonie Wołgi tuż pod okiem antycyklonu słupek rtęci może osiągnąć poziom nawet 30 st. C.

 

Rekordowy wrzesień

Piątek był już trzecim dniem we wrześniu, kiedy pobity został rekord maksymalnej temperatury dla danego dnia, a sobota zapowiada się równie gorąco. Ostatni raz tak wysoką temperaturę jak w piątek odnotowano w 1925 roku, a było to aż o 2,5 st. C mniej niż obecnie.

W ostatnich dniach padły już dwa inne rekordy. 24 września temperatura wyniosła 23,8 st. C, co stanowi rekord w stosunku do 2003 roku. 18 września powietrze ogrzało się do 25,6 stopni, czyli o 0,4 st. C więcej niż to miało miejsce 18 września 1955 roku.

 

Nadciąga ochłodzenie

Jednak gorąca aura nie utrzyma się długo. Już w niedzielę nadciągną chłodne masy powietrza i prognozowany jest spadek temperatury. Termometry wskażą 16-18 st. C.

– Nadciąga zwyczajna jesienna pogoda. W poniedziałek temperatura spadnie do 15 stopni. Będzie też deszczowo i wietrznie. To nie będzie anomalne zimno – powiedział dyrektor Centrum Hydrometeorologii Roman Vilfand. – Fantastyczne babie lato trwało w tym roku trwało bardzo długo – dodał.

Polecane:

Niska aktywność Słońca skutkuje silnymi mrozami w Europie Środkowej
Portugalia - Wichury oraz intensywne opady śniegu i deszczu doprowadziły do chaosu na drogach w środ...
USA - Opracowano sposób wywoływania burzy silnym światłem laserowym
USA - Burze i tornada nawiedziły środkowo-zachodnie stany
USA - Tworzą prawo dla kosmicznych kopalni na planetoidach, na niektórych jest więcej surowców, niż ...
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci, 150 mln dzieci jest zmuszanych do pracy
Polska - Przejechali 830 km na jednym litrze paliwa, a tym samym pobity został rekord
Wyspa Sulawesi, Indonezja - W dżungli odkryto nowy gatunek ssaka, wygląda jak szczur ze świńskim nos...
Cztery nowoodkryte pierwiastki oficjalnie w tablicy Mendelejewa, zostały uzyskane w sposób sztuczny