Pod koniec stycznia satelicie IRIS udało się zarejestrować najsilniejszy – od czasu rozpoczęcia misji – rozbłysk słoneczny. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki dostarczonym danym dowiedzą się czegoś więcej na temat aktywności centralnej gwiazdy Układu Słonecznego.

Rozbłyski słoneczne to gwałtowne emisje najróżniejszych fal elektromagnetycznych i  światła w przestrzeń kosmiczną.

28 stycznia należący do NASA satelita IRIS (ang. Interfejs Region Imaging Spectrograph) zarejestrował jeden z takich rozbłysków. Okazało się, że zjawisko to było najsilniejszym wybuchem od momentu rozpoczęcia misji, czyli od lata 2013 roku.

Gdzie skierować IRIS?

IRIS to satelita, któremu nie umknie to, co dzieje się w chromosferze (niskiej warstwie słonecznej atmosfery). Dostarcza on naukowcom szereg wysokiej rozdzielczości obrazów. Niestety IRIS nie jest w stanie w jednej chwili obserwować całego Słońca. Dlatego też eksperci na bieżąco podejmują decyzje o tym, na które fragmenty gwiazdy powinien być on skierowany.

28 stycznia zespół naukowców zauważył pewien aktywny magnetycznie obszar na Słońcu i to właśnie na niego zwrócił satelitę. O godz. 14:40 EST odnotowano umiarkowany rozbłysk, który sklasyfikowano jako M (druga najmocniejsza klasa po klasie X).

Badania słonecznej materii

Dlaczego dane dostarczone przez IRIS są takie istotne? Naukowcy wyjaśniają, że IRIS od początku swojej misji zajmuje się badaniem chromosfery. A według ekspertów właśnie ta warstwa jest odpowiedzialna za regulację przepływu energii i materii, które Słońce wyrzuca w przestrzeń kosmiczną. Badacze od dawna chcą zobaczyć, w jaki sposób zachowuje się słoneczna materia podczas intensywnych wybuchów.

Dzięki znajdującemu się na pokładzie satelity spektrografowi (urządzenie umożliwiające rozdzielenie wiązki światła na poszczególne długości fali), uda się zbadać promienie światła. Spektrograf wskazał naukowcom centrum rozbłysku i dostarczył mnóstwo danych. Na ich podstawie naukowcy będą mogli określić, jak zmienia się temperatura i gęstość przepływającej materii.

 
Źródło: science daily, tm

Polecane:

Japonia - Wyłączyli wszystkie reaktory atomowe, rząd wprowadza ograniczenia zużycia energii
Hong Kong - Odkryto wygasły superwulkan, 140 mln lat temu mógł przyczynić się do globalnej zmiany kl...
Kostaryka - Silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.6, są zniszczenia i ofiary śmiertelne
Ciekawa struktura eliptycznej galaktyki NGC 2768 widoczna z teleskopu Hubble'a
Grenlandia - Chiny inwestują w kopalnie i wożą surowce przez Morze Arktyczne
Włochy - Intensywne opady śniegu przerwały górzystą część wyścigu Giro d'Italia [Video]
USA - Tajny wahadłowiec X-37B wrócił na Ziemię, spędził na orbicie 22 miesiące
Podwodne wulkany mogą wpływać na zmianę klimatu na Ziemi, wyrzucają one około 8 razy więcej lawy roc...
Selsey, UK - Ogromna ilość małych rekinów na południowym wschodzie Anglii