We wtorek wieczorem północną część chińskiej prowincji Syczuan dotknęło trzęsienie ziemi. Zginęło co najmniej 19 osób, ale władze obawiają się, że ta liczba może znacząco wzrosnąć.

Ziemia zatrzęsła się po godzinie 21 czasu miejscowego. Jak podało USGS (amerykańska agencja naukowo-badawcza, zajmująca się między innymi geologią), miało ono magnitudę 6,5.

Są ofiary

Władze obawiają się około stu ofiar śmiertelnych i tysięcy rannych. Jak wynika ze wstępnych szacunków, uszkodzonych zostało około 130 tysięcy domów. Takie informacje podała rządowa komisja ds. katastrof na swojej stronie internetowej.

Oficjalna agencja prasowa Xinhua informuje, że trzęsienie miało magnitudę 7 i w jego wyniku zginęło 19 osób, a 247 zostało rannych, w tym kilkadziesiąt poważnie. Chińska gazeta People’s Daily informuje, że wszyscy z nich to turyści. Ofiary śmiertelne to prawdopodobnie obywatele Chin.

Trzęsienie miało miejsce kilkaset kilometrów od styku płyt tektonicznych Indyjskiej oraz Euroazjatyckiej, około 200 kilometrów na północny zachód od miasta Guangyuan.

Jak poinformowało USGS, ognisko trzęsienia znalazło się na głębokości 10 kilometrów. Wcześniej, na głębokości 32 kilometrów, miały miejsce wstrząsy o magnitudzie 6,6.

 

38 tysięcy turystów

Syczuańska administracja zajmująca się trzęsieniami ziemi podała, że epicentrum znajdowało się w prefekturze Ngawa, 284 km na północ od stolicy Syczuanu (Chengdu). Niedaleko położony jest rezerwat przyrody Jiuzhaigou, popularny wśród turystów. W momencie trzęsienia przebywało tam 38 tysięcy z nich.

Wiadomo, że 100 osób zostało uwięzionych przed lawinę błotną w popularnym punkcie widokowym. Rzecznik rządu Syczuanu, Chen Weide, powiedział, że nie jest jednak jasne, co się z nimi stało. Oficjalnie nie ma informacji o rannych czy zabitych.

Według Xinhua, zawaliła się też okolica recepcji jednego z hoteli, ale 500 osób zostało bezpiecznie ewakuowanych z budynku.

Według wpisów w chińskich mediach społecznościowych wstrząsy były odczuwalne w Chengdu oraz w Xian, gdzie znajduje się słynna atrakcja turystyczna, Terakotowa Armia.

W tym rejonie trzęsienia ziemi zdarzają się stosunkowo często. Jedno z najtragiczniejszych nawiedziło region w maju 2008 roku. Miało magnitudę 8. Zginęło wówczas 87 tysięcy osób.

 

Aktywność sejsmiczna

 

 

Źródło: reuters, pap, tvnmeteo, https://www.theguardian.com/world/2017/aug/08/as-many-as-100-people-feared-dead-in-chinese-earthquake

Polecane:

Nowe odkrycie naukowców, falująca błękitna poświata w jonosferze zwiastuje falę tsunami
Gwinea - Lekarze ostrzegają, gorączka krwotoczna Ebola wymyka się spod kontroli, zmarło już 78 osób,...
Rozpoczęła się pora huraganów na Atlantyku
ESO - Osie obrotu kwazarów bywają równoległe do siebie nawet, jeśli oddzielają je miliardy lat świet...
Pass Christian, USA - Kolejny martwy delfin w Zatoce Meksykańskiej, od początku 2016 roku znaleziono...
Wirus Zika utrzymuje się w płynach ustrojowych dłużej, niż sądzono, przez to drogą płciową przenosi ...
Być może zorza polarna będzie możliwa dziś do zobaczenia w Polsce [Forum]
Alaska, USA - Wulkan Cleveland zwiększa swoją aktywność, wprowadzono pomarańczowy alert
Pająki zjadają rocznie od 400-800 milionów ton pożywienia, z czego 90 procent to owady