Przez niektóre regiony Słowacji przetoczyły się burze, które przyniosły opady gradu, a także rekordowe ilości deszczu. Meteorolodzy informują, że utworzyła się także superkomórka burzowa.

Słowacja - Utworzyła się superkomórka burzowa i spadło rekordowo dużo deszczu 2

Jak informują lokalne media, w czwartek m.in. przez północną część Słowacji przeszła potężna nawałnica.Fatalna sytuacja panowała w miejscowości Nitra. Spadające z nieba kawałki lodu zniszczyły rozległe sady i uprawy roślin strączkowych. Opady gradu przyczyniły się również do zburzenia lokalnej winnicy i uszkodzenia kilku aut.Na wschodzie kraju, jak donoszą lokalni meteorolodzy, pojawiła się tzw. superkomórka – najgroźniejsza forma chmury burzowej, bardzo rzadka w Europie.

Słowacja - Utworzyła się superkomórka burzowa i spadło rekordowo dużo deszczu

Rekord klimatyczny

To nie koniec przeglądu ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, jakie nawiedziły w ostatnich dniach Słowację. Intensywne burze uderzyły w środę na granicy pomiędzy środkową i wschodnią Słowacją. W miejscowości Gánovce pod Popradem w ciągu 24 godzin spadło 93 l/mkw. wody. Ilość deszczu była większa niż kiedykolwiek zanotowano w tym miejscu (trzeba zaznaczyć, że profesjonalne pomiary przeprowadzane są od 33 lat). Dotychczasowe rekordy także padały po 2010 roku, co dodatkowo podkreśla, że mamy do czynienia ze zmianami klimatu.

Kolejna fala intensywnych opadów czeka mieszkańców Słowacji w nocy z piątku na sobotę. Przyczyną jest cyklon, który przemieszcza się od Alp na wschód, przynosząc opady w Austrii, Słowenii, na Węgrzech i w Serbii.

 Słowacja - Utworzyła się superkomórka burzowa i spadło rekordowo dużo deszczu 3 Słowacja - Utworzyła się superkomórka burzowa i spadło rekordowo dużo deszczu 4

Polecane:

Europa - Kolejny ośrodek niżowy, wiatr w porywach może osiągnąć 160 km/h
Europa - Ocieplenie klimatu przesuwa górskie rośliny
Europa - Rekordy temperatur na całym kontynencie, w Pradzie najcieplej od 212 lat
Jemen - Powódź w stolicy na skutek ulewnych deszczy, jakie nawiedziły region
Według symulacji komputerowych, wzrost temperatury o 1 stopień Celsjusza spowoduje wzrost poziomu wó...
Indonezja - Lawiny błotne na Jawie zabiły już 19 osób, a 10 jest zaginionych [Video]
Dania - Samolot linii SAS lecący do Poznania miał w powietrzu niebezpieczny incydent związany z rosy...
Sumatra, Indonezja - Popiół z wulkanu Sinabung dotarł do miast oddalonych o 50 kilometrów, siedem po...
Rio de Janeiro, Brazylia - Na miesiąc przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi na plażach odkryto super...