W dotkniętej klęską głodu Somalii wybuchła epidemia cholery. Brudna woda i złe warunki sanitarne doprowadziły do zwiększonej liczby przypadków tej choroby w stolicy kraju, Mogadiszu – ostrzegła w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Od początku roku w szpitalu Banadir w Mogadiszu odnotowano 4272 przypadki ostrej biegunki, głównie wśród dzieci w wieku poniżej pięciu lat. 181 osób zmarło – powiedział w Genewie ekspert WHO Michel Yao.

Badania laboratoryjne potwierdziły, że “mamy dwukrotnie lub nawet trzykrotnie więcej przypadków niż przed rokiem” – wyjaśnił Yao. – Możemy więc powiedzieć, że w kraju trwa epidemia cholery – ogłosił. – Jest duże prawdopodobieństwo, iż choroba będzie się rozprzestrzeniać w szybkim tempie – dodał.

Za dużo ludzi, trudny dostęp do wody

Wśród powodów ekspert WHO wymienił większą liczbą osiedli, w których w bardzo trudnych warunkach mieszkają osoby przesiedlone. Wyjaśnił, że dostęp do wody nadającej się do picia oraz do podstawowych urządzeń sanitarnych jest utrudniony. Jedną z przyczyn jest też – jego zdaniem – wysoki wskaźnik niedożywienia wśród dzieci oraz ograniczone możliwości ośrodków zdrowia.

Najwięcej przypadków odnotowano w Mogadiszu. Jednak epidemię potwierdzono także w kilku regionach na południu kraju.

Coraz większa klęska

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy do Mogadiszu w poszukiwaniu pożywienia i schronienia dotarło ok. 100 tys. uchodźców z regionów południowej Somalii, gdzie dotkliwa susza doprowadziła do klęski głodu. Osoby te dołączyły do ponad 370 tys. ludzi, którzy już wcześniej opuścili swoje domy.

Kolejne 1,5 tys. somalijskich uchodźców trafia codziennie do Kenii. W tym kraju schronienie znalazło dotychczas 440 tys. Somalijczyków.

Ok. 12,4 mln ludzi w Rogu Afryki, czyli regionie, w którego skład wchodzą: Somalia, Kenia, Etiopia i Dżibuti, dotkniętych jest najgorszą suszą od lat. Zabiła ona dotychczas dziesiątki tysięcy ludzi – ocenia ONZ. Według UNICEF, niedożywionych jest 2 mln dzieci, a kolejne 500 tys. może umrzeć, jeśli w najbliższych tygodniach nie dostanie pomocy.

Cholera przenoszona jest przez skażoną wodę i jedzenie; w ciągu zaledwie kilku godzin może doprowadzić do śmierci z odwodnienia.

 

Wpłaty na konto Kenijskigo Czerwongo Krzyża, koordynującego akcję pomocową w Somalii można dokonać po tym adresem: https://www.kenyaredcross.org/iVeri.php

 

Źródło: tvn24.pl

Polecane:

NASA wysyła na Marsa kolejnego robota, źródłem energii będzie 5 kg plutonu
Głęboki niż Xaver - Huraganowy wiatr na północy Europy, 150 km/h, 12 w skali Beauforta
Austria - Nawałnice i lawina błotna pędząca z prędkością 80 km/h, zniszczone dwie wioski, najgorzej ...
Warunki pogodowe w dużej mierze zależą od wielkości zafalowań na prądzie strumieniowym
Statek kosmiczny Progress M-27M z ładunkiem dla ISS może spłonąć w atmosferze 3 lub 4 maja, Rosjanom...
LosyZiemi - Na wprost Ziemi od Słońca oderwała się ogromna ilość plazmy
Najsilniejsze w historii El Nino nazwane Godzillą, nadal sieje spustoszenie na całym świecie, natomi...
Pakistan - Ulewne deszcze zabiły co najmniej 55 osób, spadło 121 l/mkw deszczu
Najwyższa temperatura, jaka wystąpiła na Ziemi to 56.7 st.C.