65 nastolatek zginęło w tragicznym wypadku w Swazilandzie. Dziewczyny, w większości niezamężne dziewice, jechały na tzw. Festiwal Trzcin, aby półnagie zatańczyć dla króla Mswatiego III. Taniec młodych dziewic to rytuał wpisujący się w długoletnią afrykańską tradycję, wykorzystywany przez władze, by choć częściowo odciągnąć ludzi od problemów gnębiących ubogi kraj.

Suazi - Nawet kilkadziesiąt ofiar wypadku drogowego -2

Tragiczny wypadek miał miejsce, gdy otwarta ciężarówka wioząca grupę młodych kobiet, uderzyła w samochód na drodze Manzini-Mbabane w Swazilandzie na południu Afryki.

– Taki wypadek musiał się w końcu wydarzyć – mówi naoczny świadek zdarzenia, zwracając uwagę na fatalne warunki podróży, która dla młodych kobiet są prawdziwą torturą. – Dziewczyny są pakowane do samochodów jak bydło i jadą na stojąco – dodał.

Suazi - Nawet kilkadziesiąt ofiar wypadku drogowego -1

 

HIV, bieda i Taniec Trzcin

Suazi, kraj o wyjątkowo wysokim współczynniku biedy, gdzie 26 proc. społeczeństwa zarażonych jest wirusem HIV, boryka się obecnie z wieloma palącymi problemami. Jednym z najpoważniejszych jest niewydolność służby zdrowia.

Suazi, jedno z najmniejszych południowoafrykańskich państw, liczące ok. 1,2 mln mieszkańców, ma bardzo silne folklorystyczne tradycje. Ale rząd obawia się, że z powodu kryzysu politycznego i ekonomicznego zwyczaj Tańca Trzcin, jak i wiele innych starych rytuałów, może wkrótce zostać przerwany. Dlatego władze starają się, aby co roku Umhlanga obchodzono z jeszcze większym rozmachem.

Suazi - Nawet kilkadziesiąt ofiar wypadku drogowego -3

Festiwal trzcin

Umhlanga, lub Taniec (Festiwal) Trzcin, to trwające osiem dni doroczne święto obchodzone w Suazi w sierpniu lub na początku września. Dziesiątki tysięcy półnagich dziewic z całego królestwa przynoszą świeżo ściętą trzcinę, aby złożyć hołd Królowej Matce, a podczas tańca dla króla przed Pałacem Królewskim w Lobamba prezentują swoje wdzięki. Ta tradycyjna ceremonia służy także królowi do wybrania małżonki. Obecny król Mswati III ma ich już trzynaście.

Źródło: The Telegraph, tvpinfo

Polecane:

Filipiny i Tajwan - Tajfun Saola zabił 8 osób na Filipinach, Tajwan spodziewa się wyjątkowo obfitych...
Arktyka - Topniejący lód odsłania surowce, wkrótce mogą zacząć się spory terytorialne
USA - 30 cm śniegu spadło w Kolorado, tak biało nie było od 30 lat
Izrael sprzedawał Chinom tajemnice uzbrojenia Amerykanów, Chiny mogły to sprzedać Iranowi
Afryka - Po 20 latach obudził się wulkan Fogo na jednej z Wysp Zielonego Przylądka [Video]
Papua, Indonezja - Rozbił się samolot pasażerski z 54 osobami na pokładzie
Naukowcy są coraz bliżsi rozwiązania zagadki, dlaczego kokaina tak mocno uzależnia i dlaczego tak tr...
Niezwykle duża jasność jądra galaktyki w gwiazdozbiorze Panny, muszą tam działać inne mechanizmy
Słońce – 20 i 26 lutego na wprost Ziemi znajdą się dziury koronalne i wywołają burzę jonosferyczną o...