Naukowcy stworzyli mikroskopijnie małą kulę, którą wprawili w rekordową prędkość obrotową – 600 mln obrotów na minutę. To 500 tys. razy szybciej niż obroty podczas wirowania standardowej pralki i szybciej niż jakikolwiek inny obiekt stworzony przez człowieka.

Większość badań stwierdzających, co dzieje się na styku fizyki klasycznej i kwantowej jest prowadzonych na niewielkich atomach lub cząsteczkach. Naukowcy ze szkockiego uniwersytetu St Andrews University złamali tę zasadę i zajęli się większym obiektem, składającym się z miliardów atomów.

Zespół stworzył niewielką wapniową kulę o średnicy zaledwie 4 mikrometrów i umieścił ją w komorze próżniowej. Następnie przy użyciu wiązki lasera wprowadzili kulkę w stan lewitacji, a następnie przy jego pomocy wprawili ją w ruch.

Rekordowa prędkość

Ponieważ obiekt został umieszczony w próżni, mógł bardzo szybko się obracać, bo nie napotkał praktycznie żadnego oporu. Jednak w pewnym momencie kula uległa rozerwaniu, ale rekord i tak został pobity.

– Prędkość obrotowa kuli była tak ogromna, że przyspieszenie kątowe na jej powierzchni było miliard razy większe niż na powierzchni Ziemi. To niezwykłe, że siły odśrodkowe nie rozerwały sfery na poszczególne atomy – podsumował Michael Mazilu, fizyk który brał udział w badaniach.

Przyszłość termodynamiki

Badacze z  wierdzą, że ich eksperyment rzuci nowe światło na zagadnienia związane z fizyką. – Już powstało wiele pytań z dziedziny termodynamiki i dlatego należy zastanowić się nad pewnymi modelami teoretycznymi – powiedział Mazilu.

Źródło: Live Science, tm

Polecane:

Ciekawostki - Mini-komputer w naklejce zasilany słońcem
Polska - Zbliżają się bardzo duże mrozy
Włochy - Wulkan Etna wyrzucił gorącą lawę i materiał piroklastyczny na wysokość prawie 3 kilometrów ...
W naszej galaktyce może być wiele bliźniaczych Układów Słonecznych
Kolorowy nanodruk laserowy w 127 tysiącach dpi, zdjęcie wydrukowane na powierzchni porównywalnej do ...
Peru - W lasach deszczowych Amazonii odkryto nadzwyczajną rzekę, która prawie się gotuje, ma 86 st.C...
Huragan Matthew zabił na Haiti ponad tysiąc osób, w Karolinie Północnej ogłoszono stan wyjątkowy ze ...
Rozpoczął się kolejny duży wzrost aktywności sejsmicznej, między 22-23 grudnia mogą wystąpić silne t...
Odkryto szczątki glonów sprzed 1.6 miliarda lat, oznacza to, że złożone, wielokomórkowe organizmy po...