Azja Południowo-Wschodnia doświadcza bezprecedensowej fali ciepła. Trwa ona już prawie miesiąc. W wielu krajach, m.in. w Tajlandii i Kambodży, padły rekordy temperatury wszech czasów.

Tajlandia i Kambodża - Padły rekordy temperatur, jeszcze nigdy nie było takich upałów -2

Tajlandia, od kilku lat ulubiona egzotyczna destynacja polskich turystów, doświadcza najcieplejszych chwil w historii. Co prawda pomiary temperatury powietrza prowadzone tam są od 1950 r., ale mieszkańcy zgodnie przyznają, że ciepło jest nie do wytrzymania i że nie pamiętają tak gorącego sezonu.

Tajlandia i Kambodża - Padły rekordy temperatur, jeszcze nigdy nie było takich upałów

Rekordy temperatury

28 kwietnia termometry pokazywały miejscami 44,6 st. C. Dotychczasowy rekord należał do 27 kwietnia 1960 r. i wynosił 44,5 st. C.

Już teraz możemy powiedzieć, że padłrekord najwyższej temperatury w naszej 65-letniej historii pomiarów, a sezon upałów jeszcze się nie skończył – mówi SurapongSarapa, szef DepartamentuMeteorologicznego.

Co ciekawe – ponad 50 miast w Tajlandii zanotowało rekordowe wartości temperatury 19 kwietnia.

Fala upałów napędza nowy rekord zużycia energii, który wynosi 290046 megawatów. Rząd wezwał do racjonalnego gospodarowania energią i wydał oświadczenie, w którym prosi o niekorzystnie z prądu między godziną 14 a 15 do 20 maja.

Ponadto z powodu deficytu wody i wysokich temperatur rośnie liczba osób cierpiących na choroby układu pokarmowego. Notuje się też liczne utonięcia. Najgorętsze miesiące w Tajlandii zbiegają się bowiem z feriami szkolnymi.

 

Nie tylko Tajlandia

Piekące słońce daje się we znaki także w Kambodży i Laosie, gdzie w każdym dniu tego miesiąca padły rekordy temperatury. W Kambodży rekord wszech czasów odnotowano 15 kwietnia, kiedy słupki rtęci w mieście Preah Vihea pokazały 42,6 st. C, pobijając tym samym rekord ustanowiony zaledwie dwa dni wcześniej w mieście Bantey Ampil. Ostatnio podobnie ciepło było w tym kraju w 1960 r., kiedy termometry pokazały 41,4 st. C.

Malezja, Singapur i Wietnam są blisko ustanowienia swoich rekordów.

 

Wszystko przez El Nino

Naukowcy nie mają wątpliwości co do tego, co jest powodem rekordowego ciepła w tej części świata. To przez najpotężniejsze w historii zjawisko El Nino, które co prawda jest już w odwrocie, ale zdążyło wyrządzić poważne zmiany w klimacie na całym globie. El Nino zazwyczaj warunkuje ciepłe i suche miesiące w Azji Południowo-Wschodniej o tej porze roku.

 

Źródło: weather.com, tvnmeteo

Polecane:

Sonda kosmiczna "Messenger" zrobiła pierwsze - historyczne zdjęcia z orbity Merkurego
USA - Kolejny krok w kierunku super-szybkiego komputera kwantowego
Tajlandia - Brytyjski wędkarz złowił karpia syjamskiego o wadze 61 kg
"Godzina dla Ziemi" w takiej formie nie powoduje żadnego oszczędzania, tylko straty
Australia najlepszym miejscem do zamieszkania ze względu na system edukacji, rynek pracy, dochody, b...
Fuyang, Chiny - Wstrząsy sejsmiczne o sile 4.7 uszkodziły ponad 10 tysięcy domów, 115 budynków już s...
Z powodu przesuwania się kontynentu, trzeba skorygować o 1 metr współrzędne geograficzne Australii
Śnieg i ogromne ulewy w Afryce Południowej, miejscami spadło aż 315 l/mkw deszczu, co stanowi jedną ...
Wuhan, Chiny - Wyburzono jednocześnie 19 budynków, zużyto 5 ton materiałów wybuchowych [Video]