– Tegoroczny sezon huraganowy na Atlantyku powinien być łagodniejszy od poprzednich dwóch – uważają badacze z Weather Services International. Wtórują im naukowcy z Colorado State University. Ciekawe, czy ich prognozy się sprawdzą?

Huragan Isabel z 2003 roku, widok satelitarny

Modele, którymi posługuje się WSI pokazują, że od 1 czerwca do 30 listopada 2012 roku na Atlantyku narodzi się 11 cyklonów tropikalnych, z których sześć przekształci się w huragany. Dwa z nich mają szansę na osiągnięcie 3. stopnia w skali Saffira-Simpsona (oznacza to, że prędkość wiatru wyniesie w nich 178 km/h lub więcej). 

To nieco poniżej średniej ustanowionej na podstawie liczby takich zjawisk z lat 1950-2011 (12 cyklonów, sposród których siedem to huragany, z czego trzy – szczególnie silne).

Dzieki El Niño?

– Lata 2010-2011 obfitowały w cyklony tropikalne, teraz spodziewamy się ich mniej – mówi Todd Crawford, szef meteorologów WSI.

Tak samo uważają badacze z Colorado state University, którzy prowadzili niezależne obliczenia (doliczyli się 10 cyklonów tropikalnych, w tym dwóch huraganów i dwóch huraganów 3. stopnia)

Oba zespoły twierdzą, że mniejszą liczbę cyklonów tropikalnych zawdzięczać będziemy dwóm czynnikom – ochłodzeniu się wód Atlantyku oraz fenomenowi pogodowemu mającemu wpływ na cały glob, czyli El Niño.

– El Niño może przyczynić się do powstania wiatru, który nie pozwoli dopiero co utworzonym cyklonom tropikalnym na przeobrażenie się w huragany – mówi Crawford. – Nie mamy jednak pewności, że fatycznie wystąpi (El Niño uaktywnia się co kilka-kilkanaście lat – przyp. red.) – dodaje.

2011 i trzy superhuragany

Rok 2011 przyniósł 19 cyklonów tropikalnych, z których siedem przemieniło się w huragany. Aż trzy z nich, na czele ze sławną Irene, osiągnęły status superhuraganów.

Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl

Polecane:

Egipt - Skradziono materiały radioaktywne z elektrowni atomowej El-Dabaa
Chiny - Chcą wybudować najwyższy budynek świata w 3 miesiące, ma mieć 838 metrów wysokości
RPA - Z farmy uciekło 15 tys. krokodyli odpływając z nurtem rzeki podczas ulewnych deszczy, połowę u...
Ciąg dalszy zaawansowanych badań nad własnościami próżni
USA - Myśliwiec F-35 po raz pierwszy wystartował przy pomocy skoczni [Video]
LosyZiemi - Kilka kolejnych dużych wyrzutów plazmy na Słońcu, w Sylwestra może wystąpić zorza polarn...
NASA straciła kontrolę nad teleskopem Keplera, który przeszedł w tryb awaryjny, aktualnie znajduje s...
Nieznane są przyczyny zasłabnięcia bardzo wielu osób na pokładzie Airbusa A380 linii British Airways...
Orkan Ksawery nad Polską wyrządził spore szkody, dwie osoby zmarły, około 800 tysięcy gospodarstw be...