Urugwaj jako pierwszy kraj na świecie zalegalizował we wtorek uprawianie, sprzedaż i zażywanie marihuany. Urugwajski Senat uchwalił rządowy projekt ustawy w tej sprawie stosunkiem głosów 16:13.

Celem ustawy jest – jak argumentuje rząd – przejęcie z rąk przestępców tej zyskownej działalności. Zwolennicy ustawy, niektórzy palący jointy, zgromadzili się w pobliżu gmachu parlamentu w stolicy kraju Montevideo trzymając zielone balony i transparent z napisem: „Uprawiając wolność Urugwaj rośnie”.

 

Ustawa przewiduje, że można będzie nabyć w licencjonowanych aptekach maksymalnie 40 gramów marihuany miesięcznie. Nabywca musi mieszkać w Urugwaju, mieć ponad 18 lat i musi być zarejestrowany w państwowej bazie danych, za pomocą której będzie monitorowana ilość zakupionego przez niego narkotyku.

Urugwajczycy będą również mogli hodować w swoich domach do 6 krzaków marihuany rocznie i powoływać kluby palaczy liczące od 15 do 45 członków. Kluby będą mogły hodować do 99 krzaków tego narkotyku rocznie.

Marihuana w aptekach już od kwietnia

Legalny zakup marihuany w aptekach będzie możliwy od kwietnia przyszłego roku. Niższa izba parlamentu uchwaliła swoją wersję ustawy w końcu lipca bieżącego roku.

 

Analitycy podkreślają, że ustawa idzie daleko dalej niż kroki podjęte w kierunku liberalizacji marihuany w Holandii lub Hiszpanii.

Według badań opinii publicznej, 2/3 Urugwajczyków jest przeciwnych regulowaniu kwestii marihuany przez państwo. Jednak prezydent Jose Mujica oświadczył, że prowadzona na całym świecie walka z przemysłem narkotykowym nie przynosi rezultatów i jego zdaniem, aparat państwowy może skuteczniej walczyć z uzależnieniami i gangami handlarzy narkotyków niż policja i wojsko.

Źródło: PAP, tm

Polecane:

Chiny - 57 ofiar śmiertelnych powodzi, 30 zaginionych, 1.2 mln ewakuowano
Guerrero, Meksyk - Silne trzęsienie ziemi, zginęły co najmniej 3 osoby, magnituda 6.5
We wtorek Felix Baumgartner planuje wykonać skok z wysokości 36.5 km, transmisja na żywo w TVN24
USA - Szalone mrówki Rasberry'ego niszczą urządzenia elektryczne w Teksasie, inwazyjna mrówka odkryt...
Kostaryka - Zamykają ogrody zoologiczne, a zwierzęta wypuszczają na wolność "nie chcemy zwierzą...
Japonia - Armia otrzymała rozkaz zestrzelenia każdego pocisku balistycznego wystrzelonego znad Korei...
Chiny - Burza śnieżna w Tybecie
Meksyk - Do Półwyspu Kalifornijskiego zbliża się sztorm tropikalny Blanca, może spaść nawet 250 l/mk...
Bangladesz - "Człowiek-drzewo" przeszedł pomyślnie pierwszy etap operacji, obcięcia narośl...