Las Vegas zmaga się z intensywnymi ulewami, które wywołują powódź. Dziesiątki samochodów utykają na ulicach, bo zakopują się w błocie albo są spychane przez rwące potoki wody. Media podają, że na skutek ulew zmarła jedna osoba – 77-letnia kobieta.

 

Kobieta zginęła, jadąc odcinkiem drogi US 95 North I-40, który biegnie 150 km od Las Vegas. Jej samochód utknął w mule, w miejscu gdzie poziom wody był bardzo wysoki.

Samochody w potrzasku

Jak przyznaje rzecznik prasowy straży pożarnej Tim Szymanski, od niedzieli z powodu silnego deszczu stosunkowo niewiele budynków zostało zalanych. Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczyła próśb o pomoc w wydostaniu się z aut, które utknęły w gęstym, naniesionym przez nurt wody mule.

Woda nanosi popiół

Jak zaznaczyła rzeczniczka miasta Las Vegas Diana Paul, niedawne pożary, jakie nawiedziły Las Vegas, zostawiły po sobie sporo popiołu, który teraz roznosi woda. – Ta mieszanka błota, popiołu i sadzy jest śliska jak lód, będąc jednocześnie bardzo gęsta – podkreśliła. Rzeczniczka odradziła poruszanie się po trasach zalanych lub podmytych.

Brak prądu

Powódź powoduje także chwilowe przerwy w dostawie prądu. W wielu szkołach letnie zajęcia zostały odwołane, ze względu na zbyt duże ryzyko związane z poruszaniem się po trasach.

Winna jest burza tropikalna

– W dużej mierze za aktualną pogodę odpowiada wilgoć, jaka pozostała w powietrzu po sztormie tropikalnym Ivo – zaznaczył meteorolog serwisu weather.com

– Choć ta silna burza jest już dosyć rozproszona, wilgotność powietrza jest bardzo wysoka, podobnie jak temperatura. To wywołuje gwałtowne zjawiska – precyzował.

Ekspert zaznaczył, że prognozy dla Las Vegas nie są pocieszające.

– W najbliższych dniach przewidujemy, że utrzyma się wysoka temperatura, a wilgotność powietrza wyniesie 30-40 proc. To oczywiście będzie sprzyjało powstawaniu gwałtownych zjawisk – przyznał.

Źródło: ENEX, weather.com, tm

Polecane:

NASA zwołało na dziś spotkanie naukowców odnośnie zwiększonej aktywności Słońca
USA - Cyklon tropikalny Irene pędzi nad Florydę
NASA - Ponad 1000 groźnych asteroid krąży w pobliżu Ziemi i 20.5 tysiąca mniejszych
W grupy płazińców, naukowcy zaobserwowali niemal nieograniczone umiejętności regeneracji, prawie nie...
USA - W wielkiej tajemnicy pracują nad bronią cybernetyczną drugiej generacji
USA - Co najmniej 31 ofiar Gorączki Zachodniego Nilu w zaledwie tydzień, w tym czasie liczba zarażon...
USA - Koncern BP zapłaci 4.5 mld dol. za wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej, jest to najwyższa kara ...
NASA chce opracować komercyjny naddźwiękowy samolot pasażerski, który da początek orbitalnym lotom o...
Samsung zainstaluje wkrótce urządzenia do litografii w ekstremalnie dalekim ultrafiolecie, końcem ro...