Las Vegas zmaga się z intensywnymi ulewami, które wywołują powódź. Dziesiątki samochodów utykają na ulicach, bo zakopują się w błocie albo są spychane przez rwące potoki wody. Media podają, że na skutek ulew zmarła jedna osoba – 77-letnia kobieta.

 

Kobieta zginęła, jadąc odcinkiem drogi US 95 North I-40, który biegnie 150 km od Las Vegas. Jej samochód utknął w mule, w miejscu gdzie poziom wody był bardzo wysoki.

Samochody w potrzasku

Jak przyznaje rzecznik prasowy straży pożarnej Tim Szymanski, od niedzieli z powodu silnego deszczu stosunkowo niewiele budynków zostało zalanych. Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczyła próśb o pomoc w wydostaniu się z aut, które utknęły w gęstym, naniesionym przez nurt wody mule.

Woda nanosi popiół

Jak zaznaczyła rzeczniczka miasta Las Vegas Diana Paul, niedawne pożary, jakie nawiedziły Las Vegas, zostawiły po sobie sporo popiołu, który teraz roznosi woda. – Ta mieszanka błota, popiołu i sadzy jest śliska jak lód, będąc jednocześnie bardzo gęsta – podkreśliła. Rzeczniczka odradziła poruszanie się po trasach zalanych lub podmytych.

Brak prądu

Powódź powoduje także chwilowe przerwy w dostawie prądu. W wielu szkołach letnie zajęcia zostały odwołane, ze względu na zbyt duże ryzyko związane z poruszaniem się po trasach.

Winna jest burza tropikalna

– W dużej mierze za aktualną pogodę odpowiada wilgoć, jaka pozostała w powietrzu po sztormie tropikalnym Ivo – zaznaczył meteorolog serwisu weather.com

– Choć ta silna burza jest już dosyć rozproszona, wilgotność powietrza jest bardzo wysoka, podobnie jak temperatura. To wywołuje gwałtowne zjawiska – precyzował.

Ekspert zaznaczył, że prognozy dla Las Vegas nie są pocieszające.

– W najbliższych dniach przewidujemy, że utrzyma się wysoka temperatura, a wilgotność powietrza wyniesie 30-40 proc. To oczywiście będzie sprzyjało powstawaniu gwałtownych zjawisk – przyznał.

Źródło: ENEX, weather.com, tm

Polecane:

Wynaleziono nowe, tańsze antidotum na jad najjadowitszych węży tajpan
Wybrzeże Argentyny - Unikalne nagranie pękającej góry lodowej [Video]
Europa - Kilka ciekawostek o nawigacji i zakłóceniach przez wiatr słoneczny
USA - Eksperymentalny, bezzałogowy samolot WaveRider jest gotowy do lotu, ma osiągnąć 6 machów, czyl...
Gigantyczna eksplozja w konstelacji Lwa może okazać się potwierdzeniem teorii polskiego naukowca o p...
Meksyk - Archeolodzy znaleźli prawie 500 kamieni z wyrzeźbionymi wzorami sprzed 6000 lat
Rosja - Od 1 sierpnia służby specjalne będą oficjalnie otrzymywać wszystkie dane od operatorów porta...
W lądowniku Philae wyczerpuje się akumulator, jeszcze dziś może przestać działać, przez większość cz...
USA - Ponad 82 tysiące osób ewakuowano w Kalifornii, pożary w krótkim czasie objęły obszar ponad 260...