Martwe zwierzęta woda wyrzuca na brzegi amerykańskiego stanu New Jersey, a naukowcy nie mogą zrozumieć dlaczego. Przyczyną może być śmiertelny patogen przenoszony przez zwierzęta. Podobna sytuacja miała miejsce 26 lat temu.

Od czerwca na wybrzeżu wzdłuż New Jersey aż do Virginii naukowcy znalezli ponad 120 martwych delfinów butlonosych. W ciągu ostatniego miesiąca na wybrzeżu znaleziono aż 28 zwierząt. Tak duża liczba zaniepokoiła naukowców, którzy starają się zrozumieć przyczynę.

Glon lub wirus
Przyczyn zgonów na taką skalę może być kilka. Niewykluczone, że zwierzęta zatruły się glonami, udławiły śmieciami lub doznały urazu po zderzeniu ze statkiem. Jednak ilość martwych zwierząt wskazuje na to, że zmarły wskutek choroby zakaźnej.

Charles Potter i Maggie Mooney-Seus, naukowcy zajmujący się wyjaśnieniem tej zagadki, przypominają, że podobna sytuacja miała miejsce w 1987, gdy blisko 740 zwierząt zmarło po zakażeniu się morbiliwirusem. Ten patogen może wywoływać przewlekłe zakażenia ośrodkowego układu nerwowego, prowadząc do śmierci zwierzęcia.

Mogą zarażać

– Pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do wyrzuconych na brzeg delfinów, ponieważ patogen może przenosić się na ludzi – ostrzegają naukowcy.

– To ssaki jak my. Musimy zwracać uwagę na to, co się z nimi dzieje, ponieważ są odbiciem kondycji oceanów i mórz – podkreśla Potter – W pewnym sensie, nasze istnienie zależy od istnienia oceanów.

Źródło: Reuters, tm

Polecane:

Arizona, USA - Spaliło się już 1600 km2 lasów, teraz zagrożony jest Nowy Meksyk
Japonia - Efektowna erupcja wulkanu Sakurajima [Video]
Hongkong - Tajfun Vicente wyrywał drzewa i spowodował chaos komunikacyjny, 120 osób rannych
Pakistan - Jeżdżą na motorach i oblewają kwasem ze strzykawki, co najmniej pięć młodych kobiet zosta...
Niemcy - Airbus lądował awaryjnie w Norymberdze, pękła szyba w kabinie pilotów
Przedstawiono pierwszy kwantowy procesor, który przeniósł kubity zakodowane w pojedynczych cząstkach...
ESO uruchomiło najnowocześniejszą aparaturę do poszukiwań planet pozasłonecznych, ESPRESSO uruchomio...
Ułan-Ude, Rosja - Kobieta w wieku 74 lat miała w brzuchu 152 metalowe elementy, nie potrafiła wyjaśn...
Toronto, Kanada - Na lotnisku Pearson zderzyły się dwa samoloty, wybuchł niewielki pożar