Nowa odmiana ptasiej grypy jest jedną z najgroźniejszych i przenosi się łatwiej na ludzi niż ta, która od 2003 roku zabiła kilkaset osób na całym świecie – poinformowała w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Według WHO od marca bieżącego roku na nową odmianę ptasiej grypy zmarły w Chinach 22 osoby, a obecność wirusa H7N9 stwierdzono u ponad 100 ludzi w tym kraju.

Chociaż nie jest jasne, jak ludzie się zarażają, eksperci WHO nie widzą na razie dowodów na najbardziej niepokojący scenariusz – przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka.

Wysoki przedstawiciel WHO Keiji Fukuda powiedział, że „sytuacja pozostaje złożona, trudna i ewoluuje”. „Wśród wirusów grypy ten jest szczególnie niebezpieczny dla ludzi” – oświadczył Fukuda na briefingu w Pekinie. Przypomniał, że poprzedni wirus H5N1 zabił 30 z 45 osób zainfekowanych w Chinach między rokiem 2003 a 2013.

 

Jeden z najbardziej niebezpiecznych wirusów 

Chociaż H7N9 nie spowodował jeszcze tylu zgonów, jest, zdaniem przedstawiciela WHO, jednym z najbardziej niebezpiecznych wirusów grypy. Eksperci, zajmujący się nowym wirusem, zwracają uwagę, że jest trudniejszy do stwierdzenia, bo u zarażonego nim drobiu może nie wywoływać widomych oznak choroby.

Fukuda powiedział też, że H7N9 łatwiej się przenosi na ludzi niż poprzedni H5N1, który od roku 2003 zabił na świecie 371 osób.

Wciąż nie udało się ustalić, w jaki sposób H7N9 jest przenoszony. Przed kilkoma dniami WHO opublikowała dane, z których wynika, że tylko część zarażonych osób miała kontakt z drobiem.

Źródło: PAP, tm

Polecane:

Część Antarktydy oderwała się po uderzeniu japońskiego tsunami z 11 marca
Indonezja - Dwie duże erupcje wulkanu Mount Lokon
Naukowcom udało się stworzyć tranzystor z jednego atomu fosforu umieszczonego na krzemie
USA - Wystrzelili satelitę łącznościowego nowej generacji, budowa "TDRS K" kosztowała okoł...
USA - Już niedługo narządy ludzkie potrzebne do transplantacji będą prawdopodobnie drukowane na druk...
Chile - Znaleziono gigantycznego wirusa, składa się z 2.5 tysiąca genów i ma rozmiar 1 mikrometra
Jesteśmy prawdopodobnie w okolicach połowy procesu przebiegunowania Słońca, może to trwać jeszcze 3-...
Korea Południowa - Wirusem MERS zaraziło się już 87 osób, 6 zmarło, a kwarantannie poddano 2300 osób
LosyZiemi - Wstrząsy sejsmiczne w korelacji z burzą geomagnetyczną