Po raz pierwszy udało się zaobserwować formowanie się gwiazd w strumieniu materii wyrzucanej przez supermasywną czarną dziurę.

Astronomowie od pewnego czasu sądzili, że warunki panujące w takich strumieniach mogą sprzyjać powstawaniu gwiazd, jednak zjawisko takie jest trudne w obserwacji. Jednoznacznie wykazaliśmy, że wewnątrz strumieni powstają gwiazdy – mówi Roberto Maiolino z Uniwersytetu w Cambridge.

O odkryciu poinformowano na łamach Nature. Dostarcza ono wielu istotnych informacji dotyczących na przykład kształtu niektórych galaktyk, obecności ciężkich pierwiastków w przestrzeni międzygalaktycznej, niewykluczone też, że pozwoli wyjaśnić pochodzenie podczerwonego promieniowania tła.

Odkrycie jest dziełem grupy europejskich uczonych, którzy badali zderzenie pomiędzy dwiema galaktykami znanymi jako IRAS F23128-5919. Leżą one w odległości około 600 milionów lat świetlnych od nas. Obserwując dżet powstały w centrum galaktyki naukowcy po raz pierwszy zauważyli, że powstają w nim gwiazdy.

Gwiazdy, które powstają w takim strumieniu w pobliżu centrum galaktyki mogą zwolnić i nawet opadać w kierunku czarnej dziury. Ale gwiazdy, które uformowały się dalej doświadczają mniejszego spowolnienia i mogą w ogóle opuścić galaktykę – stwierdziła Helen Russell z University of Cambridge.

Polecane:

Bardzo dużo wstrząsów sejsmicznych pojawiło się w Nevadzie - Super wulkan Valley Long
Nowa Zelandia - Największe od 40 lat opady śniegu
Argentyna - Coś dużego spadło z nieba i zniszczyło dom, być może resztki stacji kosmicznej lub mały ...
Iran - Posiadają kolejnych 368 wirówek do wzbogacania uranu, mają już ich ponad 1000 i uran wzbogaco...
Naukowcy chcą przewidywać erupcje wulkanów poprzez pomiary grawitacji
Hiszpania i Portugalia - Temperatura spadła do 0 st. C. i spadł śnieg
Odkryto czarną dziurę, która wiruje z ogromną prędkością, przez co ściąga otaczającą ją materię z pr...
Delhi, Indie - Wyciek materiału radioaktywnego z samolotu przewożącego przesyłkę medyczną, jodek sod...
Kalifornia, USA - Badając nicienie przypadkowo odkryli obiecujący sposób na przedłużenie życia