Po raz pierwszy udało się zaobserwować formowanie się gwiazd w strumieniu materii wyrzucanej przez supermasywną czarną dziurę.

Astronomowie od pewnego czasu sądzili, że warunki panujące w takich strumieniach mogą sprzyjać powstawaniu gwiazd, jednak zjawisko takie jest trudne w obserwacji. Jednoznacznie wykazaliśmy, że wewnątrz strumieni powstają gwiazdy – mówi Roberto Maiolino z Uniwersytetu w Cambridge.

O odkryciu poinformowano na łamach Nature. Dostarcza ono wielu istotnych informacji dotyczących na przykład kształtu niektórych galaktyk, obecności ciężkich pierwiastków w przestrzeni międzygalaktycznej, niewykluczone też, że pozwoli wyjaśnić pochodzenie podczerwonego promieniowania tła.

Odkrycie jest dziełem grupy europejskich uczonych, którzy badali zderzenie pomiędzy dwiema galaktykami znanymi jako IRAS F23128-5919. Leżą one w odległości około 600 milionów lat świetlnych od nas. Obserwując dżet powstały w centrum galaktyki naukowcy po raz pierwszy zauważyli, że powstają w nim gwiazdy.

Gwiazdy, które powstają w takim strumieniu w pobliżu centrum galaktyki mogą zwolnić i nawet opadać w kierunku czarnej dziury. Ale gwiazdy, które uformowały się dalej doświadczają mniejszego spowolnienia i mogą w ogóle opuścić galaktykę – stwierdziła Helen Russell z University of Cambridge.

Polecane:

Pająk "skoczek" poleci w kosmos, naukowcy chcą zbadać, jak będzie polował w stanie nieważk...
Teksas, USA - Niewiarygodna burza gradowa, miejscami 120 cm kulek lodowych [Video]
Niemcy - Naukowcy przewidują, że raz na 10 lat wystąpi katastrofa nuklearna, największe ryzyko jest ...
Afryka - W 2012 roku zabito rekordowo dużo słoni
USA - Meteor rozjaśnił niebo nad kilkoma stanami
Google kupił za około 400 mln dolarów londyńską firmę DeepMind, która zajmuje się badaniami nad sztu...
USA - "Rzeka atmosferyczna" niesie do Kalifornii ogromne ilości wody, będą kolejne powodzi...
Korea Północna ćwiczy na Korei Południowej swoich hakerów żeby mogli przeprowadzić sprawny atak za o...
RPA - Czarnoskóremu mężczyźnie przeszczepiono penisa od białoskórego dawcy, to trzecia już transplan...