Sonda Rosetta potwierdziła udany początek historycznej misji lądowania na powierzchni jądra komety 67P/Churiumov–Gierasimenko. Po godzinie 10:00 centrum kontroli lotu otrzymało sygnał wskazujący, że lądownik Philae oddzielił się od sondy i rozpoczął samodzielny manewr lądowania. Philae ma dotknąć powierzchni jądra komety po mniej więcej 7 godzinach lotu. Potwierdzenie jego lądowania powinno dotrzeć na Ziemię dziś między 17:02 a 18:02 czasu polskiego.

ESA - Lądownik Philae oddzielił się od Rossety

Siła grawitacji na powierzchni jądra komety jest minimalna, Philae wyposażono więc w szereg układów, które mają sprawić, że nie odbije się i nie odleci bezpowrotnie w przestrzeń kosmiczną. Jego orientację utrzyma mechanizm żyroskopowy, który ma nie dopuścić do koziołkowania lądownika. Trzy nogi lądownika, które mają amortyzować ewentualne uderzenie, wyposażono w śruby, które wkręcą się w podłoże.

Dodatkowo jeszcze sonda wystrzeli w kierunku gruntu dwa harpuny. By przeciwdziałać związanej z tym sile odrzutu, wyposażono lądownik w mechanizm, który miał go “przytrzymać” przy powierzchni. Niestety, jak poinformowała już Europejska Agencja Kosmiczna ten mechanizm odrzutowy nie zadziała, nie udało się potwierdzić jego gotowości. Mimo to eksperci ESA są przekonani, że lądowanie zakończy się powodzeniem.

W budowę sondy Rosetta i lądownika Philae byli zaangażowanie naukowcy i inżynierowie z 16 krajów, w tym Polski. Dziełem ekspertów Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie jest penetrator MUPUS, który jutro ma wbić się w powierzchnię jądra komety i badać rozkład temperatury.

Suwak należy przesunąć prawie na sam koniec lub oglądać poprzez poniższy link.

Live Video

Źródło: ESA, rmf24, PAP
ESA, na żywo, live video, sonda Rosetta, udany początek, historyczna misja, lądowanie na powierzchni jądra komety, 67P/Churiumov–Gierasimenko, lądownik Philae, oddzielił się, samodzielny manewr lądowania, powierzchnia jądra komety , Rosetta, a good start, the historic mission, the landing on the surface of the comet’s nucleus 67P / Churiumov-Gierasimenko, the lander Philae, separated, independent landing maneuver, the surface of a comet nucleus.

Polecane:

USA - Kolejne 72 osoby zainfekowane listeriozą, powodem są owoce kantalupy
USA - Nowa broń elektromagnetyczna, 10 pocisków na minutę, prędkość 6 km/s, zasięg 370 km
Japonia - Wulkan Sakurajima wybuchł już 600 razy w tym roku [Video]
USA - "Wielu naukowców obawia się, że rozwój technologiczny może zagrozić istnieniu człowieka j...
ISS - Dwudziesto tonowy transportowiec Albert Einstein dokonał precyzyjnej operacji cumowania do 420...
Sasebo, Japonia - Otwarto pierwszy na świecie hotel, który obsługują roboty [Video]
Mózgi ptaków mają gęściej upakowane neurony niż mózgi naczelnych, ważący około 21 gram mózg ary arar...
Skopje, Macedonia - Silne wstrząsy sejsmiczne wystąpiły zaledwie 4 km od centrum 600 tysięcznej stol...
Po raz pierwszy udało się schłodzić mechaniczny obiekt do zaledwie 360 mikro-kelwinów, to temperatur...