Prezydent Malawi, państwa we wschodniej Afryce, ogłosił stan klęski żywiołowej po tym, jak powodzie zrujnowały południowe regiony kraju. Żywioł pozbawił życia blisko 50 osób, a około 70 tys. straciło dach nad głową. Zniszczenia są ogromne – władze obawiają się, że stojąca woda może sprzyjać wybuchowi epidemii wirusa cholery.

Afryka - Ogromna powódź w Malawi 1

Malawijski prezydent Peter Mutharika ogłosił stan klęski żywiołowej w odpowiedzi na rozległe powodzie, które ciężko doświadczyły południe kraju. Przyczyną katastrofy naturalnej są utrzymujące się od kilku dni obfite opady deszczu.

Burza geomagnetyczna -> parowanie -> powódź.

Poniższy film został zrobiony dla Mozambiku, ale te Państwa leżą obok siebie, a film ma na celu pokazać strefy parowania podczas burz geomagnetycznych.

Gigantyczne straty i ofiary

Straty są dotkliwe – żywioł zabił 48 osób i pozbawił dachu nad głową około 70 tys. ludzi. Zrujnowane są również uprawy, ponieważ woda stoi na polach uprawnych.

Wielu ludzi – zwłaszcza osoby utrzymujące się z uprawy – boi się, że zbiory będą dramatycznie złej jakości, o ile w ogóle będzie co zbierać. Region słynie bowiem z uprawy kukurydzy zwyczajnej, będącej podstawowym pokarmem zarówno dla zwierząt, jak i ludzi.

Afryka - Ogromna powódź w Malawi 4

Będzie jeszcze gorzej?

Eksperci monitorujący sytuację pogodową nie mają dobrych wieści dla dotkniętego klęską państwa we wschodniej Afryce.

Zdaniem synoptyków w przeciągu dwóch, trzech tygodni na malawijskim niebie znów zbiorą się deszczowe chmury. Przyszłe opady także mogą powodować rozległe powodzie.

Afryka - Ogromna powódź w Malawi 6

Groźba cholery

Niekorzystna sytuacja – stojąca woda, ofiary śmiertelne i ogromna grupa pozbawionych dachu nad głową i dorobku całego życia ludzi – są czynnikami niepokojąco sprzyjającymi do wybuchu epidemii. Władze obawiają się rozprzestrzeniania się wirusa cholery.

Najgorsza w historii afrykańskiego kraju epidemia wybuchła podczas suszy na przełomie lat 2001 i 2002, gdy zachorowało około 33 tys. osób. Tysiąc chorych nie pokonało choroby i zmarli; w większości były to dzieci.

 Afryka - Ogromna powódź w Malawi 5 Afryka - Ogromna powódź w Malawi 3 MOZAMBIQUE-FLOODS-WEATHER
0 0 votes
Article Rating