Trwające od kilku dni obfite ulewy spowodowały, że jedna z rzek przecinająca Mozambik (południowo-wschodnia Afryka) wylała, podtapiając zamieszkany obszar. Władze ogłosiły czerwony alert na terenach leżących w centrum i na północy państwa. Część zabudowy jest zupełnie zrujnowana i istnieją realne, choć niepotwierdzone doniesienia o porwaniu przez nurt rzeki 25 dzieci.

Afryka - Ulewne deszcze i powódź w Mozambiku 8

Utrzymujące się od niedzieli 11 stycznia obfite opady deszczu spowodowały, że w centralnej i północnej części kraju wystąpiły powodzie. Zalane jest zwłaszcza miasto Mocuba w prowincji Zambezia, gdzie z koryta wylała się rzeka o tej samej (co prowincja -red.) nazwie.

Burza geomagnetyczna -> parowanie -> powódź.

„Wszystko zaczęło się w środku nocy”

– To wszystko zaczęło się w środku nocy, obudziłem się z tego powodu – relacjonował Victor Durate, mieszkający w zalanym dystrykcie Lugela.

Mężczyzna w rozmowie z reporterami agencji Reutera przyznał, że wielu jego sąsiadów, tak jak i on, przez powódź straciło dużą część swojego dobytku. W tym regionie wiele budynków woda zniszczyła w stopniu uniemożliwiającym ponowne zamieszkanie.

Nowo powołany rząd w kraju w odpowiedzi na klęskę żywiołową powołał sztab kryzysowy i wysłał do zalanych terenów dodatkową pomoc. Poszkodowani są ewakuowani z zagrożonego obszaru przez ratowników docierających do nich na motorówkach.

Afryka - Ulewne deszcze i powódź w Mozambiku 4

Dziesiątki zagionych

Rzecznik prasowy rządu w rozmowie z mediami przyznał, że centrale odebrały zgłoszenie o porwaniu przez nurt dużej liczby osób.

– Otrzymano zgłoszenie, jakoby powódź porwała chłopca przechodzącego rytuał inicjujący jego bycie mężczyzną, a wraz z nim ponad 25 innych dzieci wraz z ich ojcami chrzestnymi.

Dodał, że zgłoszono również zaginięcie dwóch dorosłych osób. – Policja stara się potwierdzić te informacje, a ratownicy – znaleźć te osoby – podkreślił.

 Afryka - Ulewne deszcze i powódź w Mozambiku 1 Afryka - Ulewne deszcze i powódź w Mozambiku 7 Afryka - Ulewne deszcze i powódź w Mozambiku 6 Afryka - Ulewne deszcze i powódź w Mozambiku 5 Afryka - Ulewne deszcze i powódź w Mozambiku 3 Afryka - Ulewne deszcze i powódź w Mozambiku 2
0 0 votes
Article Rating