Fala upałów przetacza się przez kolejne obszary. Tym razem piekielne temperatury odnotowano w Iranie w miasteczku Ahvaz, położonym na południowym zachodzie kraju.

W czwartek słupki rtęci wskazywały 53,7 stopnie Celsjusza. Jak się okazało, temperatury zbliżały się do światowych rekordów. Do tej pory na kontynencie azjatyckim nie zanotowano wyższych wartości w czerwcu.

Mieszkańcy źle znoszą upały. Na szczęście kolejne dni w miasteczku Ahwaz będą nieco niższe – informuje Accu Weather.

Oficjalny rekord ciepła

Jednak oficjalnie światowym rekordem pozostaje temperatura zmierzona w Dolinie Śmierci w Kalifornii, 10 lipca 1913 roku. Termometry wskazywały wtedy 56,7 stopnie.

Zgodnie z raportem opracowanym w 2016 roku przez National Academy of Science, upałów w przyszłości będzie przybywać. Związane jest to z działalnością człowieka, która negatywnie wpływa na klimat.

Rekordowe temperatury w Iranie (wetteronline.de)

Rekordowe temperatury wystąpiły również w Turcji

Meteorolodzy przewidują, że temperatura w Turcji może wzrosnąć do 40 stopni Celsjusza w stolicy Turcji Ankarze, 37 st. C w Stambule, 41 st. C w południowej prowincji Adana. Termometry wskażą 45 st. C w południowo-wschodniej prowincji Sanliurfa i prowincji Egejskie Aydin.

Władze namawiają mieszkańców, aby unikali pobytu na zewnątrz pomiędzy godz. 10:00 a 16:00. W szczególności wrażliwe na upały są dzieci, osoby starsze i osoby z przewlekłymi chorobami. Synoptycy przewidują, że fala upałów opuści Turcję 3 lipca.

Mieszkańcy usilnie walczą ze skwarem. Parki oraz plaże są przeludnione.

Rekordowe temperatury w Turcji (wetteronline.de)

 

Źródło: USA Today, independent.co.uk, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating