Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.0 nawiedziło południe Alaski. W mieście Anchorage zatrzęsły się domy. Początkowo wprowadzono ostrzeżenie przed tsunami dla południowych wybrzeży Alaski.

Według informacji amerykańskiej służby geologicznej (USGS) trzęsienie ziemi wystąpiło w piątek o godzinie 8.29 (18.29 czasu polskiego) na głębokości 41 kilometrów. Epicentrum wstrząsów zlokalizowano w odległości 13 kilometrów od miasta Anchorage, zamieszkiwanego przez około 300 tysięcy osób. Po pierwszym wstrząsie nastąpiły dziesiątki wstrząsów wtórnych.

„Trzęsienie ziemi było na tyle silne, że z mebli pospadały przedmioty, a domy się zatrzęsły” – napisał dziennik „Anchorage Daily News”, główna gazeta na Alasce.

„Myślałem, że dom się rozpadnie” – napisał na Twitterze klimatolog Brian Brettschneider z Anchorage.

Poważne uszkodzenia

W Anchorage powstały „poważne szkody w infrastrukturze” – podała policja. „Wiele budynków mieszkalnych i innych doznało uszkodzeń. Wiele ulic i mostów jest zamkniętych” – głosi policyjny komunikat. Nie ma jednak doniesień, by ktokolwiek zginął lub odniósł obrażenia.

Poranny ruch zatrzymał się, ponieważ władze zamknęły jedyne dwie autostrady w okolicy miasta. Publikowane w mediach społecznościowych zdjęcia pokazują popękane nawierzchnie ulic. Sieć elektryczna została poprzerywana, co spowodowało między innymi wyłączenie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach. W domach spadały ze ścian obrazy i lustra, a w sklepach towary z półek.

Co najmniej dwie lokalne stacje telewizyjne na chwilę przestały nadawać program na żywo ze względu na trzęsienie.

Zniszczenia w studio telewizyjnym KTVA (@cassieschrimtv / KTVA / ENEX)

Jodie Hetttrick, szefowa miejscowej straży pożarnej, poinformowała, że zawaliły się dwa małe, starsze budynki. Pojawiło się też kilka pożarów. Ratownicy medyczni otrzymali 56 zgłoszeń, ale żadna z osób nie doznała poważnych obrażeń.

– Fakt, że przeszliśmy przez coś takiego bez większych szkód, świadczy o tym, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowaną społecznością, że nasze przepisy budowlane i budowniczy wykonali wspaniałą pracę – powiedział podczas konferencji Ethan Berkowitz, burmistrz miasta.

Ostrzeżenie przed tsunami

Początkowo wydane zostało ostrzeżenie przed tsunami dla okolic zatoki Cook Inlet, łączącej Anchorage z Zatoką Alaską, ale po niespełna godzinie zostało odwołane.

Policja na wyspie Kodiak zaleciła mieszkańcom, aby udali się na położone wyżej tereny z uwagi na możliwość wystąpienia tsunami. Wyspa leży w odległości 320 kilometrów na południe od Anchorage. Ostrzeżenie przed tsunami zostało zniesione po około godzinie.

Stan wyjątkowy

Gubernator Bill Walker wydał oświadczenie, w którym nazwał to wydarzenie „strasznym dniem dla Alaski”. Prezydent Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy, nakazując rządowi udzielenie pomocy w reakcji na trzęsienie. Upoważnił Federalną Agencję Zarządzania Kryzysowego do koordynowania wszystkich działań w zakresie pomocy.

W marcu 1964 roku Alaskę nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 9.2, najsilniejsze zanotowane w historii USA. Jego epicentrum znajdowało się 120 kilometrów na wschód od Anchorage. Wstrząsy, które trwały 4,5 minuty oraz tsunami kosztowały życie około 130 osób.

USA – Silne trzęsienie ziemi w strefie zamieszkałej na Alasce wystąpiło w samym szczycie oddziaływań magnetycznych, magnituda 7.0

 

Źródło: PAP, USGS

 

0 0 votes
Article Rating