Australijscy neurobiolodzy opisali niesklasyfikowaną do tej pory strukturę w ludzkim mózgu. Może ona mieć związek z funkcjami motorycznymi. – Wydawałoby się, że najważniejsze struktury w mózgu już znamy, a tu mamy niespodziankę – komentuje profesor Jan Celichowski, kierownik zakładu neurobiologii Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. 

Endorestiform nucleus

Mózg to najbardziej tajemnicza część ludzkiego organizmu. Dobrze zbadana, a wciąż skrywa wiele sekretów. Kolejny właśnie odkryli australijscy neurobiolodzy.

– Odkryliśmy region mózgu, którego nauka do tej pory nie znała – powiedział profesor George Paxinos z Neuroscience Research Australia.

Jego fachowa nazwa to endorestiform nucleus. Istnienie tego obszaru mózgu podejrzewano od ponad 30 lat. Strukturę udało się zlokalizować teraz, dzięki specjalnym technikom barwienia i obrazowania.

„Wydawało się, że najważniejsze struktury w mózgu już znamy”

– Wreszcie mamy takie narzędzia, które pozwoliły odkryć nową strukturę. Odkrycie tego nowego narządu możemy porównać do odkrycia nowej gwiazdy – stwierdził doktor Michał Podgórski z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

– Wydawałoby się, że najważniejsze struktury w mózgu już znamy, a tu mamy niespodziankę – dodał profesor Jan Celichowski, kierownik zakładu neurobiologii Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Ta niespodzianka zlokalizowana jest u podstawy mózgu, niedaleko połączenia z rdzeniem kręgowym.

– To połączenie móżdżka z rdzeniem – powiedział Michał Podgórski wskazując konkretne miejsce odkrytej struktury. Mówiąc o przekaźnikach naszego ciała tłumaczy, że odkryta struktura „jest jak bramka kontrolna na autostradzie, która wpuszcza lub nie”.

– (Struktura – red.) jest odbiorcą informacji z rdzenia kręgowego i prawdopodobnie przekazuje je dalej do móżdżku – powiedział profesor George Paxinos.

„Dzięki temu jesteśmy w stanie wykonywać subtelne ruchy”

Według naukowców chodzi o bardzo konkretne informacje związane z naszą posturą, równowagą i ruchami.

Choć funkcje nowo odkrytej struktury będą dopiero szczegółowo badane, już teraz neurobiolodzy przypuszczają, że odpowiada za ludzką motorykę. – Autorzy odkrycia uważają, że jest to struktura, która wiąże się z wykonywaniem ruchów precyzyjnych – stwierdził profesor Jan Celichowski.

– Możemy przypuszczać, że dzięki temu jesteśmy w stanie wykonywać bardzo subtelne i delikatne ruchy – dodał Michał Podgórski. Mowa tutaj o czynnościach takich jak gra na gitarze czy pisanie.

– Te funkcje my tradycyjnie nauczamy, że zależą od wielu struktur, ale chyba będziemy musieli zmienić dydaktykę i w przyszłości napisać od nowa podręczniki – ocenił Celichowski.

Nie występuje u ssaków naczelnych

Co istotne, endorestiform nucleus najprawdopodobniej występuje tylko w ludzkim mózgu. Struktury nie znaleziono u badanych zwierząt, w tym u ssaków naczelnych.

– Tutaj dochodzimy do sedna, tego co najciekawsze w tym odkryciu, że to może być jeden z tych elementów, który sprawia, że nasz mózg jest tak wyjątkowy i że różnimy się od naczelnych, i że jesteśmy ludźmi – powiedział doktor Podgórski.

Przed naukowcami lata pracy nad dokładnym określeniem roli, jaką pełni ta struktura. Odkrycie w przyszłości może pozwolić na sprawniejszą diagnostykę i zabiegi neurochirurgiczne, a także pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia chorób neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona.

 

 

 

0 0 votes
Article Rating