Albańczycy walczą ze skutkami powodzi, wywołanymi przez intensywne opady deszczu – miejscami odnotowano opad rzędu 130 l/mkw. Część obywateli została odcięta od dostępu do pitnej wody i dostaw prądu, zamknięte są szkoły i urzędy. W wyniku porwania przez nurt zginęły już trzy osoby.

Albania- Ulewne deszcze

Duża część kraju walczy z dramatycznymi skutkami intensywnych ulew, które nawiedziły Albanię.Tylko w okręgu Lezhe w nocy z wtorku na środę odnotowano opad rzędu 130 l/mkw., co podniosło znacząco poziom rzek i w kilku miejscach ich wystąpienie z koryt.

Albania- Ulewne deszcze 2

Paraliżujący żywioł

Z powodzią walczą mieszkańcy okręgów Fier i Lushnja, gdzie konieczna okazała się ewakuacja rodzin z pięciu domów. Zalana jest również stolica Albanii, Tirana, oraz portowe miasto Durres i kilka innych miejscowości znajdujących się w okręgach na północy i zachodzie kraju.

Żywioł paraliżuje kraj na wielu frontach – na południu i na zachodzie kraju mieszkańcy są odcięci od dostaw prądu i pitnej wody. Władze zarządzające w tej części kraju ze względów bezpieczeństwa zdecydowały się na zamknięcie szkół i urzędów. Żywioł uniemożliwia pracę także takich instytucji publicznych, jak szpital, zalewając niższe oddziały z których trzeba było przenosić pacjentów.

 

Śmiertelne żniwo

Lokalne media podają, że żywioł zebrał śmiertelne żniwo – gwałtowny nurt porwał 60-letniego mężczyznę i jego 26-letnią córkę, a także 21-letniego motocyklistę, który jechał ze swoim nastoletnim znajomym.

Tylko ta osoba zdołała przetrwać starcie z wodą. Ciała mężczyzny, jego córki i młodego chłopaka zostały znalezione w zalanym mieście Lac, położonym w odległości około 35 km od stolicy i 10 km od wybrzeża Morza Adriatyckiego.

 

Priorytetem jest bezpieczeństwo

– Jest zbyt wcześnie, by mówić jaka część kraju jest zalana – przyznał w rozmowie z mediami Saimir Tahiri, kierujący Ministerstwem Spraw Wewnętrznych. – Ale naszym priorytetem nie jest ustalenie, ile procent kraju znajduje się pod wodą, a ochrona życia naszych obywateli. Nasze działania skupione są na tym, aby każdemu zapewnić bezpieczeństwo – podkreślił Tahiri informując, że do pomocy obywatelom zostało zaangażowane wojsko.

0 0 votes
Article Rating