Już wkrótce alpejskie lodowce mogą zniknąć z mapy świata. Według wyliczeń szwajcarskich naukowców do końca wieku zamienią się one w jeziora.

W wyniku zmian klimatycznych, lodowce alpejskie topnieją. Obecnie tracą co roku ok. 3 procent swojej powierzchni i objętości.

Do końca wieku

W takim tempie, według naukowców zgromadzonych wokół szwajcarskiej agencji do spraw środowiska, do końca tego wieku z alpejskie lodowce zamienią się w jeziora. 

Szwajcarzy uważają, że powodu roztopienia lodowców górskich powstanie nawet 600 dorzeczy, które zamienią się w jeziora. Ich łączna powierzchnia wyniesie ok. 60 km kwadratowych. To prawie 180 razy powierzchnia Morskiego Oka.

Głębokość powstałych w rozpadlinach zbiorników może przyprawić o zawrót głowy. Jak szacują naukowcy, niektóre mogą mieć nawet 100 metrów głębokości – dwa razy więcej niż Morskie Oko. Pomieści się w nich też całkiem sporo wody – w największych z nich może znaleźć się nawet ponad 10 milionów metrów sześciennych, więcej niż w najsłynniejszym tatrzańskim jeziorze.

Jezioro Trift

W swoich prognozach naukowcy skorzystali z analizy historii jeziora Trift.  Akwen powstał w 2002 roku właśnie w wyniku topnienia lodowca górskiego. Obecnie nad jeziorem wisi najdłuższy wiszący most pieszy w Alpach. Konstrukcja stała się popularną atrakcją turystyczną.

Źródło: science daily, tm
0 0 votes
Article Rating