To badanie miało trwać nie dłużej niż 15 lat, zakończyło się po 60. Botanikom w końcu udało się sklasyfikować wszystkie gatunki roślin występujące w Afryce Wschodniej. Efekt? ponad 12,4 tys. opisanych roślin.

Tworzenie katalogu roślin Afryki Wschodniej rozpoczęto w 1948 roku. Botanicy myśleli, że wystarczy 15 lat by dokonać kompletnej klasyfikacji roślin. Zadanie okazało się zdecydowania bardziej czasochłonne.

Bogactwo roślin

Po ponad 60 latach pracy 135 botanikom z 21 krajów udało się zakończyć tworzenie pełnej listy gatunków roślin występujących w Ugandzie, Kenii i Tanzanii.
W katalogu znalazło się 12 104 roślin. Tylko w ostatnich czterech latach botanicy natknęli się na 114 nowych gatunków. 

Warto podkreślić, że Afryka Wschodnia jest niezwykle różnorodna pod względem mnogości gatunków roślin. Na tym terenie występuje 4 procent światowej flory. Ok. 2,5 tys. gatunków uwzględnionych w katalogu to organizmy endemiczne, występujące tylko na obszarze Afryki Wschodniej. Wśród nich jest jedno z najbardziej charakterystycznych afrykańskich drzew – baobab.

Pozytywny impuls

Naukowcy są zadowoleni z końca badań. Według nich pomogą one chronić roślinność Afryki Wschodniej.

Jeden z botaników Henk Bentje podkreśla, że kompletny katalog roślin stworzy solidny fundament nie tylko do dalszych prac naukowych, ale będzie również pozytywnym impulsem dla miejscowej ludności choćby w takiej kwestii jak ekologia.

Źródło: BBC, tvnmeteo.pl
0 0 vote
Article Rating