Amazon.com poinformowało w środę 26 maja, że za 8,45 miliarda dolarów kupuje legendarne amerykańskie studio filmowe MGM. W wyniku transakcji koncern zyska ogromną bibliotekę filmów oraz programów telewizyjnych – zwróciła uwagę agencja Reutera.

Wytwórnia MGM, czyli Metro-Goldwyn-Mayer, została założona w 1924 roku, jest właścicielem sieci telewizji kablowej Epix, a także tworzy popularne programy telewizyjne, w tym „Shark Tank”. Transakcja ma wzmocnić usługę Amazon Prime Video.

„Prawdziwą wartością finansową stojącą za tą transakcją jest skarbnica własności intelektualnej znajdująca się w obszernym katalogu MGM, którą postaramy się rozwinąć. To bardzo ekscytująca możliwość dająca wiele okazji do opowiedzenia wysokiej jakości historii” – skomentował Mike Hopkins z Prime Video i Amazon Studios.

W efekcie transakcji bibliotekę Amazon Prime uzupełni teraz około czterech tysięcy filmów i 17 tysięcy godzin programów telewizyjnych. To produkcje takie jak filmy o Bondzie, seria „Rocky” czy „Hobbit”, ale również klasyczne filmy pokroju „Czarnoksiężnika z krainy Oz”, „West Side Story” czy „Przeminęło z wiatrem”.

 

Wielka fuzja

Amazon Prime Video mierzył się z długą listą konkurentów, w tym HBO Max, Disney+, Apple TV+, czy platformą Netflix.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że WarnerMedia i Discovery tworzą nowy koncern medialny, który ma być globalnym liderem rozrywki i informacji oraz wiodącą platformą streamingową.

Do WarnerMedia należą m.in. HBO, CNN, Cartoon Network, wytwórnia filmowa Warner Bros. i platforma streamingowa HBO Max. W skład Discovery wchodzą m.in. kanał Discovery, platforma discovery+, HGTV, Eurosport, Animal Planet i TVN.

– Naszą wspólną wizją jest firma zajmująca się czystą rozrywką. Łącząca najbardziej cenione formaty na świecie z najlepszych gatunków programowych, w tym telewizji i filmów premium, animacji, światowego sportu i wiadomości, dzieci i rodzin, stylu życia – rozrywka pod jednym dachem – poinformował David Zaslav, prezes Discovery Inc.

Wartość nowego koncernu, według „Financial Times”, szacowana jest na 150 miliardów dolarów.

 

 

Źródło: PAP
3 2 votes
Article Rating