Okazało się, że internetowe pomoce do nauki używane przez amerykańskich żołnierzy stacjonujących w bazach nuklearnych w Europie zawierają poufne informacje. Wykazało to śledztwo dziennikarskie portalu Bellingcat.

Bellingcat wskazał, że żołnierze używają publicznie dostępnych aplikacji – takich jak Quizlet, Chegg Prep czy Cram – z internetowymi kartami do zapamiętywania długich i złożonych protokołów bezpieczeństwa.

W wyniku tego platformy zebrały takie informacje jak kody, żargon a nawet stan składnic jądrowych. Autor artykułu śledczego Foeka Postma wyjaśnił, że badający sprawę byli w stanie odkryć fiszki należące do aktywnych w aplikacji żołnierzy poprzez wyszukiwanie określonych terminów o których wiadomo, że są związane z bazami jądrowymi.

W rezultacie odkryto kilka zestawów fiszek ujawniających informacje o kilku bazach amerykańskich w Europie w tym w Niemczech, Holandii i Turcji.

„Nauka!”

Zestaw 70 kart z tytułem „Nauka!” ujawnił dane o broni jądrowej przechowywanej w bazie lotniczej Volkel w Holandii. Informacja ta jest traktowana przez rząd holenderski jako tajemnica państwowa.

Inne zestawy ujawniły, w jaki sposób żołnierze mają reagować na różne poziomy alarmów, gdzie w bazach znajdują się kamery bezpieczeństwa oraz hasła, które żołnierze podają przez telefon, by poinformować że zostali – na przykład – wzięci jako zakładnicy. Najstarsze z fiszek pochodziły z 2013 r., a najnowsze z kwietnia 2021 r.

W artykule poinformowano, że odkryte fiszki zostały usunięte po tym, jak Bellingcat skontaktował się z NATO i armią USA z prośbą o komentarz w tej sprawie.

 

 

 

Źródło: PAP, https://www.dailymail.co.uk/news/article-9629829/Soldiers-accidentally-reveal-nuclear-weapons-stored-using-publicly-visible-flashcard-apps.html
0 0 votes
Article Rating