Chcieli dotrzeć do wód jeziora ukrytego pod gigantyczną warstwą lodu, żeby sprawdzić, czy w tak nieprzyjaznych warunkach istnieje życie. Niestety brytyjscy badacze Antarktydy, którzy chcieli zbadać głębiny Jeziora Ellswortha, ponieśli porażkę.

Badacze z British Antarctic Survey, którzy mieli nadzieję pokonać 3-kilometrową warstwę lodu pokrywającą jezioro na Antarktydzie, żeby odnaleźć w nim ślady życia, muszą odłożyć swoje marzenia na później. Jak poinformowali w tym tygodniu, operacja wykonania odwiertu w pokrywie lodowej zbiornika wodnego nie powiodła się.

 

Porażka

Martin Siegert, jeden z naukowców BAS, powiadomił, że podjęta w połowie grudnia tego roku próba dostania się do wód Jeziora Ellswortha – podlodowego zbiornika położonego na Ziemi Ellswortha na Antarktydzie Zachodniej – zakończyła się porażką. Oznacza to, że trzeba będzie jeszcze poczekać na dowody na to, że w tych nieprzyjaznych głębinach istnieje życie.

Jama nie chciała powstać

Zespół chciał osiągnąć sukces poprzez „wytopienie” otworu w lodzie przykrywającym jezioro od około pół miliona lat. Planowano zrobić to za pomocą strumienia gorącej wody, która służyłaby za wiertło.

Żeby móc pokonać gruby na 3 km lód, trzeba było jednak zacząć od wykonania otworu pomocniczego, który na głębokości 300 m pod powierzchnią lodu kończyłby się jamą. Jama ta miała stanowić połączenie pomiędzy dwoma odwiertami, które umożliwiałoby bezpieczny obieg wody wytapianej przy tworzeniu głównego odwiertu. Za nic jednak nie chciała powstać. Starania, żeby temu zaradzić, pochłonęły całe paliwo, jakim dysponowali naukowcy BAS. Dlatego też całą operację należało natychmiastowo przerwać.

Nie wiadomo, kiedy prace nad wykonaniem odwiertu zostaną wznowione.

Frustrujące, ale i pouczające

Siegert podkreślił, że dla BAS było to frustrujące, ale i pouczające doświadczenie.

-16 lat temu postawiliśmy hipotezę, że w głębinach jezior podlodowych mogłoby istnieć życie, jednak póki co nie dane nam było sprawdzenie jej słuszności. Niebawem ustalimy, jakie podjąć kroki, by to się udało – powiedział. – Jestem pewny, że w najbliższym czasie odkryjemy sekret Jeziora Ellswortha – zaznaczył.

W taki sposób chciano się dostać do jeziora (BAS)

Źródło: cambridge-news.co.uk, tm
0 0 votes
Article Rating