Przez niemal trzy dekady bacznie obserwował huragany, pożary czy wycieki ropy naftowej. Teraz przyszedł czas na zasłużony odpoczynek. Satelita Landsat 5 kończy swoją misję – zapowiedziała amerykańska agencja United States Geological Survey (USGS).

 

Landsat 5 trafił na orbitę w 1984 roku. W ciągu niemal trzech dekad okrążył naszą planetę ponad 150 tys. razy i przesłał na Ziemię ponad 2,5 miliona zdjęć powierzchni lądów.

Pierwotnie miał pracować przez trzy lata, jednak jego misja była wielokrotnie przedłużana. Urządzenie ulegało licznym awariom i niejednokrotnie wydawało się, że to już koniec. Zawsze jednak inżynierom udawało się przywrócić je do życia.

 

„Koniec pewnej epoki”

– To koniec epoki wyjątkowego satelity, a fakt, że latał on przez niemal trzy dekady, stanowi wspaniały pomnik dla inżynierów NASA i zespołu USGS, którzy go wystrzelili i utrzymali w dobrej kondycji znacznie dłużej, niż przewidywano. Program Landsat wyznaczył standardy dla obserwacji satelitarnych, dostarczając bezcennych danych na temat naszej planety – mówi Anna Castle z amerykańskiego Departamentu Spraw Wewnętrznych.

– Każde ważne wydarzenie od 1984 roku, a które miało miejsce na obszarze większym niż boisko futbolowe – niezależnie od tego, czy było to tsunami, huragan, pożar, wyciek ropy naftowej czy wycinka lasów – zostało prawdopodobnie zarejestrowane przez Landsat – dodaje dyrektor USGS Marcia McNutt.

Kronikarz historii

Landsat 5 dostarczył zdjęć pożarów szybów naftowych podpalonych w Kuwejcie przez armię Saddama Husseina, wybuchu wulkanu Mount Saint Helen, Czernobyla po eksplozji w elektrowni atomowej. Dzięki niemu naukowcy obserwowali utratę obszarów leśnych, rozrost miast, zmiany w areale upraw czy powierzchni lodów Antarktydy.

Płonące szyby naftowe w Kuwejcie w ujęciu satelity Landsat 5. Zdjęcie wykonano w 1991 roku (NASA)

 

Czas na młodszych

W przyszłym miesiącu USGS Flight Operations Team rozpocznie pierwszą serię manewrów, których celem będzie obniżenie pozycji Landsat 5.

Obecnie na orbicie znajdują się dwa satelity Landsat. Wspomniany Landsat 5 oraz Landsat 7. Ten drugi został wystrzelony w 1999 roku, a jego misję planowano na pięć lat.

W lutym przyszłego roku NASA wystrzeli Landsat 8, zwanego też Landsat Data Continuity Mission (LDCM).

Źródło: NASA, Huffington Post, USGS, tm
0 0 votes
Article Rating