– Arktyka, będąca synonimem zimna, przez ostatnie 2,8 mln lat miewała okresy zaskakującego ciepła – wynika z badań poczynionych przez międzynarodowy zespół badaczy. Wskazanie, co za to odpowiada, pozwoli lepiej prognozować zmiany klimatu w przyszłości.

Uczeni, na czele których stała geolog Julie Brigham-Grette, wwiercili się w dno liczącego sobie 3,5 mln lat jeziora Elgygytgyn na północnym wschodzie Rosji i wydobyli stamtąd osad z ostatnich 2,8 mln lat.

 

Przyglądając się strukturze osadu wskazali aż kilkadziesiąt okresów, w których średnia temperatura okazała się zaskakująco wysoka. Dwa z nich, mające miejsce ok. 400 tys. i 1,1 mln lat temu, były na tyle gorące, że – zdaniem badaczy – mogły całkowicie stopić pokrywę lodową.

Co za to odpowiada?Uczeni zadają sobie pytanie: co stoi za tymi falami ciepła na biegunie północnym? Niestety ani wiedza na temat ilości gazów cieplarnianych w atmosferze w tamtym okresie, ani też wiedza o ówczesnej rotacji Ziemi nie wyjaśniają zagadki.

Brigham-Grette i jej koledzy wierzą że odpowiedzialność za to ponosi sprzężenie zwrotne, które wzmogło ciepło. Uważają, że w wyniku ocieplenia mogła zmniejszyć się pokrywa lodowa, co mogło spowodować powiększenie się powierzchni ciemnych wód, która pochłonęłaby w takiej sytuacji dużo ciepła i sprawiłaby, że biały lód stopniałby szybciej.

Pozwoli okreslić przyszłosć

Jak podkreśla Brigham-Grette, to nie koniec badań nad wiekowym osadem z jeziora. Dalsze studiowanie jego właściwości jest potrzebne badaczom starającym się przewidzieć zmiany klimatu w przyszłości, ponieważ pozwoli im wyjaśnić zdarzające się na przestrzeni lat niespodzianki.

Te niespodzianki, zdaniem naukowców, mogą powtórzyć się w przyszłości.

Źródło: accuweather.com, tm
0 0 votes
Article Rating