Drobiny kurzu unoszące się w domach, w których przebywają psy, chronią dzieci przed chorobami górnych dróg oddechowych – odkryli uczeni z University of California. Okazuje się, że bakterie obecne w kurzu w takich domach niszczą wirusy RSV odpowiedzialne za infekcje dróg oddechowych u dzieci.

RSV często odpowiada za astmę u dzieci


Ken Fujimura z University of California i jego koledzy swój eksperyment – za sprawą którego doszli do interesujących wniosków – przeprowadzili na trzech grupach zwierząt: niezainfekowanych wirusem RSV myszach karmionych kurzem z domów, w których były psy, myszach z RSV nie wystawionych na wpływ kurzu oraz na grupie kontrolnej myszy zarażonych RSV.

Ciekawe wnioski

– W trakcie prowadzonych przez nas badań okazało się, że karmienie myszy kurzem z domów, w których przebywały psy, chroniło je przed zainfekowaniem wirusem RSV. Wirus ten jest głównym patogenem odpowiedzialnym za infekcje dróg oddechowych u dzieci – mówi  Fujimura. – Ponadto bakterie, które odnaleziono w przewodzie pokarmowym myszy, były zupełnie różne od tych, które pojawiły się u zwierząt nie karmionych kurzem – dodaje badacz, któremu udało się też wykazać, że bakterie zasiedlające kurz w domach właścicieli psów są inne niż te w domach bez zwierząt. 

– Można przypuszczać, że mikroby występujące w domach posiadaczy czworonogów są w stanie kolonizować układ pokarmowy, generować zachowania układu odpornościowego oraz chronić  przed RSV – zaznacza Fujimura.

Ważny krok

Badania, które  Fujimura przeprowadził wraz z kolegami, to ważny krok w kierunku opracowania sposobu zapobiegania chorobom dróg oddechowych u dzieci w oparciu o wykorzystanie mikrobów. Badacze z University of California zapewniają, że będą dalej pracować nad tym zagadnieniem.

Źródło: sciencedaily.com, tm

 

0 0 votes
Article Rating