Pokrywa lodowa na Morzu Arktycznym 25 lutego osiągnęła maksimum w obecnym sezonie zimowym. Lód miał powierzchnie 14 540 000 km kw. Tegoroczne maksimum było najmniejsze w historii, oraz nastąpiło najwcześniej.

Arktyka - Tegoroczne maksimum dla powierzchni lodu było najmniejsze w historii

Lód na Oceanie Arktycznym ulega ciągłym zmianom. Jesienią i w zimie pokrywy lodowej przybywa, ubywa jej wiosną i latem. Na ogół we wrześniu przypada minimum rocznego zakresu pokrywy lodowej. W ostatnich latach obserwuje się tendencję spadkową powierzchni arktycznego lodu morskiego. Największe różnice notuje się w okresie topnienia lodu, czyli podczas letniego minimum.

 

Rekordowo mało lodu

Tegoroczne maksimum zostało osiągnięto 15 dni wcześniej niż zwykle – najczęściej w latach 1981-2010 ta data przypadała na 12 marca. Raz w tym okresie zdarzyło się, że maksimum zostało osiągnięte 24 lutego.

Miało to miejsce w 1996 roku.25 lutego 2015 roku lodu na Arktyce było około 14 500 000 km kw. Dla porównania, na tym obszarze zmieściłoby się 45 powierzchni naszego kraju. W tym roku lodu jest mniej o 150 tys. km kw niż w poprzednio odnotowanym najniższym maksimum. 

Roczne minimum

Rekordowo niskie maksimum lodu morskiego nie musi skończyć się również rekordowym minimum.

– Minimum lodu morskiego zależy od warunków pogodowych w lecie. Na ten wskaźnik nie ma wpływu maksimum zimowe – powiedział Walt Meier, naukowiec z Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland w Stanach Zjednoczonych. – Jeśli lato jest chłodne, topnienie lodu spowolni. Jeśli natomiast będzie ciepło, spowoduje to przyśpieszenie zanikania pokrywy lodowej. W 2012 roku maksimum pokrywy lodowej nastąpiło najpóźniej w historii pomiarów. Potem okazało się, że tego roku odnotowaliśmy najniższe minimum pokrywy lodowej jakie w ogóle widzieliśmy – dodaje.

 

Ciepły wiatr sprzyja topnieniu pokrywy lodowej

Głównym czynnikiem, który wpływa na maksimum lodu na oceanie Arktycznym jest ciepły wiatr z południa. Podmuchy sprawiają, że pokrywa roztapia się. Jeśli natomiast wieje z północy, sprzyjać to będzie utrzymywaniu i tworzeniu się lodu.

– Dla naukowców maksimum roczne nie jest tak interesujące jak minimum, na które ma duży wpływ pogoda. Podczas minimum całkowita pokrywa traci cienką, sezonową warstwę lodu – mówi Meier. – Minimum letnie jest dobrym wskaźnikiem globalnego ocieplenia klimatu – dodaje.

0 0 vote
Article Rating