10 osób zostało rannych w wyniku osuwiska ziemi, które zeszło wczesnym rankiem w środę 30 grudnia we wsi Ask w Norwegii. Zginęło co najmniej 7 osób, los 3 osób nie jest znany. Teren nadal nie jest bezpieczny, istnieje ryzyko kolejnych osunięć gruntu.

Około 4 rano w Ask na południu Norwegii doszło do sporego, sięgającego 700 metrów, osuwiska. Co najmniej dziesięć osób zostało rannych, jedna z nich jest w ciężkim stanie. Żywioł zrównał z ziemią 14 budynków.

– To jest katastrofa – skomentowała po przybyciu na miejsce premier kraju Erna Solberg. Podkreśliła również, że akcja ratunkowa może potrwać jeszcze długo.

– Zaginione osoby pochodzą z domów położonych w najgłębszej części osuwiska, ale nie jest jasne, czy zostały uwięzione w swoich domach, czy były w tym czasie nieobecne, czy też może udało im się uciec – poinformował komendant lokalnej policji Roger Pettersen.

„Szybko zrozumieliśmy, że sytuacja jest poważna”

Według relacji komendanta policji, służby wczesnym rankiem zaczęły odbierać zgłoszenia od mieszkańców gminy Gjerdrum, że „ich domy się poruszają”.

– To były dramatyczne wezwania, więc szybko zrozumieliśmy, że sytuacja jest bardzo poważna – powiedział Pettersen.

Do pomocy w akcji ratowniczej wysłano policję, służby ratownicze, wojsko i Czerwony Krzyż. Konieczna była ewakuacja około 700 osób mieszkających w okolicy. Służby musiały pomóc także pensjonariuszom w opuszczeniu domu spokojnej starości. Ewakuowani na razie schronili się w pobliskim hotelu.

– Jeśli chodzi o domy w strefie ewakuacji, jak dotąd nie dostaliśmy żadnych informacji, że ktoś zginął. Mamy utrudnione warunki do pracy, zwłaszcza przez złą pogodę. […] W powietrzu latają śmigłowce przeszukujące ten obszar i pomagające w ewakuacji. Ponadto wykorzystujemy drony, badamy osuwisko – mówił Pettersen. Ten nie jest jednak stabilny i grozi kolejnymi osunięciami, dlatego akcja poszukiwawcza odbywa się głównie z powietrza.

Szukają przyczyny

Na miejscu pracują geolodzy, oceniając przyczyny osuwiska. Wioska Ask jest położona na glebie zawierającej dużej ilości specyficznej gliny, która bardzo szybko potrafi się zmienić z postaci stałej w płynną. To miejsce znane jest z wcześniejszych osuwisk.

 

 

Źródło: ENEX, dw.com, PAP, Reuters

 

0 0 votes
Article Rating