340-metrowa asteroida Apophis zmieniła nieznacznie swoją trajektorię. Prognozowano, że w nadchodzących dziesięcioleciach minie naszą planetę dwa razy. Naukowcy wywnioskowali, że z powodu oddziaływania specyficznego efektu, wpływającego na jej orbitę, spotkanie, do którego dojdzie 12 kwietnia 2068 roku, może być potencjalnie niebezpieczne.

Choć wcześniej wykluczono takie ryzyko, według nowych wyliczeń asteroida Apophis, która zbliży się do Ziemi w 2068 r., może wejść na kolizyjny tor. To dlatego, że nierównomiernie emituje ciepło, co nieznacznie zmienia tor jej lotu.

Wizualizacja przelotu asteroidy Apophis obok Ziemi 13 kwietnia 2029 (NASA/JPL-Caltech)

Dwukrotne zbliżenie

Apophis to 300-metrowa asteroida, która w najbliższych dekadach zbliży się do Ziemi dwa razy. Po raz pierwszy ma się to wydarzyć w piątek 13 kwietnia 2029 roku. Wówczas będzie ją można dostrzec nawet gołym okiem, ponieważ przekroczy orbitę satelitów telekomunikacyjnych. Dotychczasowe wyliczenia wykluczają jej zderzenie z Ziemią.

Podobnie mówiono o kolejnym zbliżeniu do planety, które ma nastąpić w 2068 roku.

Badacze z Uniwersytetu Hawajskiego i Laboratorium Napędu Odrzutowego (JPL) podali jednak ostatnio, że przy drugim spotkaniu z Ziemią nie można wykluczyć ryzyka kolizji.

 

Efekt Jarkowskiego

Niedawno Tholen i jego zespół zauważyli, że wcześniejsi naukowcy nie uwzględnili efektu Jarkowskiego, w wyniku którego promienie słoneczne padają na jedną stronę asteroidy. Gdy ciepło promieniuje z asteroidy, niewielka ilość energii odpycha asteroidę, zmuszając ją do lekkiego obrotu. Tholen i jego zespół obliczyli, że efekt Jarkowskiego wypycha Apophisa w jedną stronę na tyle, aby zmusić go do dryfowania o około 170 metrów rocznie.

Naukowcy mówią, że w związku z nierównomiernym wypromieniowywaniem ciepła przez kosmiczny obiekt – powstaje bardzo słaba siła, która jednak wpływa na tor jego lotu.- Przez jakiś czas sądziliśmy, że uderzenie w Ziemię nie jest możliwe – podkreślił autor odkrycia, dr Dave Tholen. – Nowe obserwacje wykonane na początku tego roku z pomocą teleskopu Subaru były jednak na tyle dokładne, aby uwidocznić efekt Jarkowskiego na asteroidzie Apophis. Pokazują one, że asteroida zbacza z wyznaczanej przez grawitację orbity o około 170 metrów rocznie. To wystarczy, aby scenariusz zderzenia w 2068 roku wchodził w grę – stwierdził.

Badanie zaprezentowano w trakcie wirtualnej konferencji zorganizowanej przez Division for Planetary Sciences American Astronomical Society.

Naukowcy chcą upewnić się, czy ich hipoteza jest właściwa, dlatego zaczęto prowadzić już kolejne obserwacje i analizy. Uspokoili także, że szanse na zderzenie nie są wielkie, a ewentualne ryzyko kolizji zostanie dobrze poznane na długo przed 2068 rokiem.

 

Red.:
Jeszcze wiele razy będą zmiany w obliczeniach. To bardzo duża ilość czasu.
Zastanawia mnie bardziej, dlaczego takiego czynnika nie wzięli pod uwagę w obliczeniach i ile innych czynników/zdarzeń mogli pominąć.

 

Źródło: PAP, hawaii.edu, sciencealert.com, https://phys.org/news/2020-11-apophis-asteroid-earth-thought.html
0 0 votes
Article Rating