Dwa duże psy dotkliwie pogryzły 11-latka w okolicach stadionu w Mochach w woj. wielkopolskim. Dziecko trafiło do szpitala w ciężkim stanie. Psy udało się złapać i poddać obserwacji.

Zdjęcie ilustracyjne

Dwa psy – w typie lub rasy owczarek niemiecki – pogryzły 11-latka we wtorek 17 listopada po południu. Chłopczyk wracał z trenerem i grupą dzieci do szatni z zajęć na stadionie w Mochach w okolicach Wolsztyna.

Z relacji świadków wynika, że psy rzuciły się na 11-latka i zaczęły go gryźć. Później trenerowi udało się odstraszyć i przegonić.

– Dziecko z szarpanymi ranami głowy i pleców natychmiast zostało przewiezione do szpitala w Poznaniu – relacjonuje asp. sztab. Wojciech Adamczyk z wolsztyńskiej policji.

Psy udało się złapać i odizolować. Zostały przewieziono do schroniska w Zielonej Górze, gdzie pozostają pod obserwacją weterynaryjną.

– Nadal ustalamy, do kogo należą zwierzęta oraz czy były szczepione przeciw wściekliźnie – mówi nam oficer prasowy komendy w Wolsztynie.

Policja czeka też na informacje ze szpitala odnośnie odniesionych przez dziecko obrażeń. Od tego zależy, jakie zarzuty może usłyszeć właściciel czworonogów.

Przyczyna ataku nie jest znana. Jednak eksperci podkreślają, że najczęściej pogryzienie ludzi przez psy to wynik wcześniejszych błędów w wychowaniu czworonogów i ich niewłaściwym traktowaniu.

Wielkopolska. Psy pogryzły 11-latka. „Odpowiedzialność właściciela”

Zdaniem behawiorystki zwierzęcej Anety Awtoniuk w tym przypadku trzeba podkreślić, że niezależnie od innych okoliczności niedopuszczalne jest, aby psy pozostawały bez kontroli opiekuna na ulicy.

– Odpowiedzialność każdego, kto decyduje się na psa, polega na zapewnieniu bezpieczeństwa jemu i wszystkim wokół. Od dawna apeluję o obowiązek podstawowego szkolenia dla każdego opiekuna psa – mówi ekspertka w zakresie zachowań psów i rehabilitacji ich agresji.

– Aby jeździć samochodem, wymagane jest prawo jazdy poświadczające znajomość przepisów, podstaw działania auta i umiejętności kierowania nim bezpiecznie dla siebie i innych uczestników ruchu. Podobnie powinno być z psami – każdy, kto chce mieć psa, powinien wykazać się wiedzą o jego potrzebach, zdawać sobie sprawę z zagrożeń i umieć zapanować nad psem w każdej sytuacji – dodaje Awtoniuk.

 

8-latka w szpitalu. Pogryzł ją pies

To następny podobny przypadek w ostatnich dniach w Polsce. W miejscowości Wierzbie pod Nysą w weekend pies pogryzł 8-latkę. Dziewczynka została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala.

 

 

Źródło: wp.pl
0 0 votes
Article Rating