Przez Ocean Atlantycki sunie depresja tropikalna Fred. Niesie ze sobą ulewny deszcz, który może powodować powodzie. W kolejnych dniach ma dotrzeć do Kuby oraz Florydy. To już szósta nazwana burza tropikalna w tym sezonie.

Po kilku tygodniach spokoju na Atlantyku w środę 11 sierpnia amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (National Hurricane Centere) poinformowało, że u wybrzeży wyspy Haiti uformowała się burza tropikalna Fred – szósta nazwana burza w tym sezonie.

Średniej siły szczyty oddziaływań magnetycznych wystąpią między 8-10 sierpnia oraz 15 sierpnia, silny szczyt wystąpi 9 i 11 sierpnia

W środę o godzinie 23 lokalnego czasu NHC podało, że Fred osłabł i stał się depresją tropikalną. Porusza się z prędkością 24 kilometrów na godzinę, sunąc w kierunku zachodnim oraz północno zachodnim. Według prognoz Fred w czwartek przemieści się wzdłuż wybrzeża Turks i Caicos, a także południowo-wschodnich Bahamów. W piątek depresja tropikalna ma dotrzeć do Kuby.

Depresja tropikalna Fred

Fredowi towarzyszy wiatr wiejący w porywach z prędkością dochodzącą do 55 kilometrów na godzinę. Ponadto możliwe są ulewne opady deszczu. Na Dominikanie może spaść do 200 litrów wody na metr kwadratowy. Intensywne opady mogą prowadzić do gwałtownych, miejskich i małych powodzi. Możliwe są też gwałtowne wzrosty rzek oraz lawiny błotne.

Według informacji NHC, począwszy od piątku do przyszłego tygodnia, ulewne deszcze związane z depresją tropikalną Fred będą oddziaływać na Florydę i część południowego wschodu USA. Do poniedziałku spodziewane są opady o sumie od 75 l/mkw. do 125 l/mkw., a w południowej części półwyspu Floryda nawet do 200 l/mkw. Opady mogą doprowadzić do powodzi na obszarach miejskich oraz gwałtownych wzrostów stanów wód w rzekach.

Sezon huraganowy na Atlantyku trwa od początku czerwca do końca listopada.

 

 

Źródło: NHC, Reuters
0 0 votes
Article Rating