Ulewne deszcze spowodowały ogromne powodzie i lawiny błotne na północy Turcji, zabijając co najmniej 55 osób i pozostawiając innych zaginionych lub rannych, powiedzieli urzędnicy.

Śmigłowce poleciały na ratunek ludziom, którzy utknęli na dachach, gdy ulewny deszcz wywołał w środę 11 sierpnia powódź. Powodzie dotknęły nadmorskie prowincje Bartin, Kastamonu, Sinop i Samsun nad Morzem Czarnym.

Średniej siły szczyty oddziaływań magnetycznych wystąpią między 8-10 sierpnia oraz 15 sierpnia, silny szczyt wystąpi 9 i 11 sierpnia

„Z meteorologicznego punktu widzenia możemy stanąć w obliczu katastrofy, której nie widzieliśmy od 50 czy 100 lat” – powiedział minister rolnictwa i leśnictwa Bekir Bakdirli.

Ulewne deszcze na północnym wybrzeżu Turcji pojawiły się, gdy strażacy zbliżyli się do opanowania pożarów na południu, w których od końca lipca zginęło co najmniej osiem osób. Tysiące ludzi zostało zmuszonych do ewakuacji, ponieważ kraj walczył z ponad 200 pożarami.

Dzielnica Kastamonu była najwyraźniej obszarem najbardziej dotkniętym przez powodzie, ponieważ miasto Bozkurt zostało zalane, a woda zmyła dziesiątki samochodów.

Ogromna powódź zaskoczyła mieszkańców

„W ciągu 10 minut wszystko zostało zalane” – powiedział Hulk TV restaurator Nuri Ersuz.

Minister spraw wewnętrznych Suleyman Soylu, który udał się do Kastamonu, powiedział, że na niektórych obszarach dotkniętych powodzią poziom wody podniósł się o „trzy lub cztery metry” i że wielu ludzi czeka na uratowanie z dachów.

„Akcje ewakuacyjne i poszukiwawczo-ratownicze są kontynuowane” – powiedział. „Żandarmeria i wojsko próbują rozmieścić w okolicy wszystkie swoje helikoptery”.

Prywatna turecka agencja informacyjna poinformowała, że ​​powodzie w Bartinie zniszczyły kilka domów i co najmniej dwa mosty oraz spowodowały częściowe zawalenie się drogi prowadzącej do sąsiedniej prowincji Karabuk.

Turecka Agencja ds. Zarządzania Kryzysowego i Katastrof poinformowała, że ​​co najmniej 13 osób zostało rannych w wyniku zawalenia się mostu.

Wiele dotkniętych obszarów zostało pozbawionych elektryczności.

Północna Turcja doświadcza gwałtownych powodzi latem, kiedy deszcze są szczególnie obfite. Co najmniej pięć osób zginęło w zeszłym roku w powodziach na tym obszarze.

 

Źródło: Reuters, Associated Press i Agence France-Presse
0 0 votes
Article Rating