Burza z gradem przetoczyła się przez australijski stan Queensland. Porywisty wiatr łamał gałęzie. Grad wybijał szyby w samochodach, wgniatał karoserię i niszczył dachy domów. Zniszczenia są ogromne, nazywane wręcz „katastrofalnymi”.

W niedzielę, 17 listopada na terenie obszaru miejskiego Sunshine Coast, położonego w południowo-wschodniej części stanu Queensland, szalała gwałtowna burza. Towarzyszyły jej opady gradu i porywy silnego wiatru, który łamał gałęzie i uszkodził dachy domów. Zerwane zostały również linie energetyczne.

– Nadciągnął burzowy front, a wraz z nim grad, który był wielkości piłek do krykieta. Gdyby cię trafił, zginąłbyś. Na szczęście żaden człowiek nie został ranny – relacjonował mieszkaniec Sunshine Coast.

Ogromne straty

Australijska Rada Ubezpieczeń nazwała niedzielne gradobicie na Sunshine Coast „katastrofalnym”. Otrzymano ponad pięć tysięcy wniosków o odszkodowanie na kwoty łącznie sięgające 40 milionów dolarów.

Jak podają lokalne media, szacuje się, że ponad połowa wniosków będzie dotyczyła uszkodzonych pojazdów. Tylko w jednym z warsztatów samochodów na swoją kolej w ocenianiu strat czeka ponad 200 samochodów. W szczytowym momencie w terenie pracowało 20 holowników.

– To był całkowity chaos. Kiedy burza uderzyła, uderzyła mocno, a samochody zostały po prostu zniszczone – mówił w rozmowie z portalem ABC Mike Clayton, właściciel warsztatu.

Campbell Fuller, rzecznik prasowy Australijskiej Rady Ubezpieczeń, powiedział, że powstała gorąca linia telefoniczna dla posiadaczy polis. – Zgłoszenia najczęściej dotyczą rozbitych przednich szyb samochodowych i wgnieceń w karoserii, ale także uszkodzonych dachów, paneli słonecznych i uszkodzeń domów spowodowanych wodą przelewającą się z rynien – mówił. – Nawet małe burze mogą spowodować setki milionów, a nawet miliardy dolarów strat – podkreślił.

Wypełnione po brzegi

Na nagraniu z plantacji liczi, znajdującej się w górach Glass House, widać ogromne sieci wiszące nad rzędami drzew. Mają one chronić uprawy przed trudnymi warunkami pogodowymi. Tym razem wypełniły się dużymi kulami gradu.

W tym roku to już trzecie gradobicie, które nawiedziło tę rodzinną plantację. Jej przedstawiciele napisali w mediach społecznościowych, że jest zbyt wcześnie, aby ocenić całkowite straty wyrządzone przez grad, ale w rozmowie z dziennikarzem agencji Reutera podali szacunkową kwotę 200 tysięcy dolarów australijskich. A gradobicie trwało zaledwie 20 minut.

– To miał być nasz najlepszy rok. Mieliśmy nadzieję na zebranie 20-25 ton liczi. Oczywiście teraz to już nie możliwe. Liczymy na chociaż pięć ton – mówił właściciel plantacji.

Burza przyniosła także długo oczekiwane opady deszczu dla regionu trawionego przez pożary. W niedzielę odnotowano tam ponad 80 pożarów.

Silne oddziaływanie magnetyczne wystąpi we wtorek 12 listopada, może wystąpić silne trzęsienie ziemi, najbardziej zagrożone rejony to Meksyk i Japonia, średniej siły oddziaływania będą między 10-17 listopada


 

Źródło: Reuters, abc.net.au

 

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating