Lawiny błotne, które zeszły po obfitych opadach śniegu i deszczu, wyrządziły w niektórych częściach Austrii poważne szkody. Zniszczone zostały budynki mieszkalne, zablokowany był ruch na drogach, a miejscami zabrakło prądu. W wyniku zejścia lawiny zginął mężczyzna.

Władze kraju związkowego Salzburg po wstępnych oględzinach dotkniętych lawinami terenów oszacowały straty na około sześć milionów euro. Tylko w dolinie Gasteinertal zeszło ponad sto osuwisk, a mieszkańcy znajdujących się tam wsi zgłosili ponad 3,5 tysiąca szkód.

We wtorek do lokalnych wolontariuszy dołączyli żołnierze. Wspólnie usuwają gruzy z zablokowanych dróg.

Ofiara śmiertelna i ranni

Jak poinformowała agencja Associated Press, w poniedziałek lawina błotna zniszczyła dom w Bad Kleinkirchheim w południowej Austrii. Zginął 80-letni mężczyzna. W Bad Gastein ranne zostały dwie kobiety. Na ich domy również zeszły lawiny błotne. Jak podaje austriacka agencja prasowa APA, jeden dom zsunął się na drugi.

W niedzielę lawina błotna uderzyła natomiast w stodołę w Reisseck. Ranna została 34-letnia kobieta, zginęło kilka krów. AP donosi również, że występująca z brzegów rzeka Gurk zmusiła mieszkańców 15 budynków w Gurktal do ewakuacji.

Niebezpieczna pogoda spowodowała zakłócenia w ruchu drogowym. Konieczna była ewakuacja 30 mieszkańców Styrii. W poniedziałek we wschodnim Tyrolu wystąpiły przerwy w dostawach prądu. Tego dnia z powodu zagrożenia lawinowego zamknięte były tam również szkoły.

W południowej Austrii intensywne opady śniegu sprawiły, że wioski zostały odcięte od świata.

Śnieg zaczął padać w Austrii w ubiegłą środę 13 listopada. W weekend (16-17 listopada) opady przybrały na sile.

Źródło: Reuters, weather.com
0 0 votes
Article Rating