Australijska pogoda stała się niezwykle dynamiczna. Prze całe lato miały miejsce nieprzewidywalne fale upałów, pożary i powodzie. Globalne ocieplenie może jedynie spowodować iż tego typu anomalie pogodowe będą występowały częściej.

Biuro Metrologii  potwierdziło, że 3 miesiące letnie kończące się 28 lutego były najcieplejszymi  od kiedy prowadzone są pomiary w Australii.

„Australijskie lato  przez 2012 i 2013 rok było pełne ekstremalnych zdarzeń pogodowych wliczając w to  rekordowy upał,  poważne pożary, ekstremalne ulewy i powodzie”-według raportu.

W Australii zanotowano maximum   temperatury która w dniu 7 Lutego wynosiła 40.30 stopni Celsjusza, w 44  miejscowościach, wliczając w to Sydney i Hobart.

Według raportu było tylko 21 dni w trakcie 102 lat kiedy średnie maksimum  temperatury w całej Australii zostało przekroczone o 39 stopni Celsjusza.Spowodowało to pożary  w paru stanach wliczając w to New  South Wales, Victoria i Tasmania gdzie  zostało zniszczone więcej niż 100 domostw w samym miesiącu luty.

Również w lutym pojawił się ex-tropikalny cyklon Oswald  który przyniósł  ekstremalne ulewy wzdłuż całego wschodniego wybrzeża do Queensland i New South Wales powodując zalania w wielu obszrach.

Komisja do spraw klimatu  sądzi  iż tak „ wysoce prawdopodobne”  ekstremalne  temperatury będą czymś częstszym w Australii i na całym świecie przez nadchodzące dekady.
Źródło:http://phys.org

0 0 votes
Article Rating