Badaczom z Uniwersytetu Aalto i Centrum badań technicznych w Finlandii udało się wykazać eksperymentalnie iż próżnia ma właściwości których wcześniej nie obserwowano. W próżni dochodzi do kreacji par wirtualnych cząstek które z kolei mogą stać się wykrywalnymi cząstkami światła ( fotony).
Naukowcy przeprowadzili eksperyment z lustrem który pokazał iż zmieniając jego pozycje w próżni, wirtualne cząstki mogą ulec transformacji w fotony które możemy obserwować.
Do eksperymentu badacze użyli szeregu nadprzewodzących urządzeń kwantowo-interferencyjnych(SQUID).Poprzez zmianę pola magnetycznego, prędkość światła w urządzeniu również może być zmieniona. Z punktu widzenia pola elektromagnetycznego promieniowania próżni odbijane jest ono od tego typu urządzeń obserwujemy wówczas poruszające się lustro.
Zdjęcie z optycznego mikroskopu pokazuję łańcuch w którym badano dynamiczny efekt Casimira. Prędkość światła w tym materiale może być różna w wyniku zmiany pola magnetycznego poprzez pętle SQUID
„ Poprzez szybkie zróżnicowanie prędkości w szeregu, mogliśmy uzyskać fotony mikrofali z próżni” wyjaśnia Pasi Lähteenmäki doktorant z Uniwersytetu Aalto.
Przyszłe badania w tym kierunku dla tych urządzeń uwzględniają kreację „ sztucznego” horyzontu zdarzeń i obserwacje promieniowania Hawkinga emitowanego z horyzontu.
Współczesne obserwacje pozwalają kosmologom zbliżyć do początków wszechświata i ulepszać rozwój potężnych komputerów kwantowych.
Źródło:http://phys.org