Gigantyczny lej krasowy sprawił, że popularny kemping w północnej Australii znalazł się pod ziemią. Dziura jest długa na 200 metrów i głęboka na trzy. Stale się powiększa.

Australia - Ogromny lej krasowy wchłonął kemping w Rainbow Beach -2

Lej krasowy utworzył się w sobotę 26 września około północy w pobliżu Rainbow Beach w australijskim stanie Queensland. Niemal natychmiast pochłonął samochód, przyczepę kempingową i kilka namiotów, jak relacjonują świadkowie.

Australia - Ogromny lej krasowy wchłonął kemping w Rainbow Beach

Jak grzmot

Wypoczywający najpierw usłyszeli dźwięk podobny do huku grzmotu. Potem rozstąpiła się ziemia. Większość poszkodowanych znajdowała się na krawędzi leja i dramatycznie próbowała ratować dobytek.

Jeden mężczyzna łowił ryby przy plaży, kiedy usłyszał tąpnięcie. Potem zobaczył jak ziemia się rozstępuje, a jego kamper ląduje pod wodą.

Z kolei jedna kobieta, zorientowawszy się w sytuacji, biegała od przyczepy do przyczepy, waliła w drzwi i krzyczała, żeby szybko się ewakuować.

Wczasowicze w popłochu opuszczali obozowisko i utworzyli prowizoryczne w jednym z parków Rainbow Beach.

Ciągłe niebezpieczeństwo

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Policja i służby ratunkowe ewakuowały z zagrożonego miejsca łącznie 300 osób.

– Istnieje realna możliwość, że otwór poszerzy się na skutek działania prądów oceanicznych – mówi starszy sierżant Dan Clifton.

Lej w niedzielę miał 200 metrów długości  i trzy metry głębokości. Geolodzy stale go monitorują i raportują o zmianach.

Lej prawdopodobnie jest wynikiem niewielkich trzęsień ziemi, jakie nawiedziły obszar w ostatnich tygodniach, twierdzą eksperci.  

0 0 votes
Article Rating