28 września ponad cztery godziny po północy Księżyc znajdzie się w cieniu Ziemi. Zobaczymy całkowite zaćmienie naszego satelity. Będzie to wyjątkowe zjawisko, gdyż Srebrny Glob znajdzie się się również w najbliższej odległości od naszej planety (tzw. perygeum). Warto nie przespać tej nocy.

Księżyc w pełni

Całkowite zaćmienie Księżyca zdarza się raz na kilka lat. W Polsce ostatnie takie zjawisko można było podziwiać cztery lata temu (2011 r.).

Jeszcze rzadziej Ziemianie mogą być świadkami połączenia dwóch zjawisk: superksiężyca oraz całkowitego zaćmienia Księżyca. W minionym stuleciu, zdarzyło się to zaledwie pięć razy. Dlatego warto wybrać się na obserwacje nieba w nocy z niedzieli na poniedziałek (27/28 września).

 

Niezwykłe astronomiczne zjawiska

Księżyc osiągnie perygeum przed godz. 4 naszego czasu (parędziesiąt minut maksimum całkowitego zaćmienia). Będzie wtedy w odległości 356 882 km od naszej planety. To najmniejszy dystans pomiędzy satelitą, a Ziemią w tym roku (kolejne perygeum będzie 27 października). Tarcza Srebrnego Globu będzie wydawała się nam większa (14 proc.) i jaśniejsza niż zwykle (30 proc.). O takim zjawisku potocznie mówimy „superpełnia”, a księżyc nazywany jest „superksiężycem”.

Po godz. 2.11 rozpocznie się zaćmienie olbrzymiej tarczy Księżyca w pełni. Ziemianie zobaczą stopniowo zanikającą jasną tarczę naszego satelity.

Kulminacja zaćmienia nastąpi o godz. 4.48. W momencie zaćmienia Księżyc nabierze czerwonej barwy. Stanie się tzw. „Krwawym Księżycem”.

– Podczas fazy całkowitej światło nie dociera do Księżyca bezpośrednio. Nasz satelita jest oświetlony przez rozświetloną na czerwono ziemską atmosferę – wyjaśniał na swoim kanale „Z głową w gwiazdach” Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

 

W trakcie zaćmienia Księżyc przybierze rudawy odcień

W trakcie zaćmienia Księżyc przybierze rudawy odcień

Zaćmienie Księżyca

Kolejne zaćmienie Księżyca w perygeum dopiero w 2033 roku, czyli za 18 lat. Miejmy nadzieję, że pogoda nam dopisze.

Zaćmienie Księżyca będzie widoczne dla mieszkańców Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Europy, w zachodniej części Azji.

 

Najbliżej nas

O superksiężycu mówimy, kiedy nasz satelita znajdzie się w perygeum, czyli najbliższej możliwej odległości od Ziemi na swojej orbicie. Wynosi ona około 358 tys. kilometrów, podczas gdy średni dystans między tymi obiektami to około 384 tys. kilometrów. W perygeum Srebrny Glob jest o 50 tys. km bliżej nas niż podczas przechodzenia przez przez apogeum, czyli najbardziej oddalony punkt swojej orbity.

Superksiężyc będzie większy o 14 proc.

Superksiężyc będzie większy o 14 proc.

Cień rzucony na Ziemię

Zaćmienie Księżyca następuje w momencie, kiedy satelita wchodzi w cień rzucany przez Ziemię oświetlaną światłem słonecznym. Dochodzi do tego, kiedy trzy obiekty, czyli Słońce, Ziemia i Księżyc znajdują się w linii.

W odróżnieniu od zaćmień Słońca, zaćmienia Księżyca widoczne są zwykle na sporym obszarze naszej planety, gdzie satelita znajduje się ponad horyzontem.

 

Źródło: tvnmeteoNASA, Z głową w gwiazdach
0 0 votes
Article Rating