Decyzja o pozostaniu w samochodzie podczas gwałtownej ulewy może okazać się ostatnią, a próba przejechania przez zalaną drogę skończyć tragicznie. Właśnie w ten sposób w piątek (1 maja) straciło życie pięć osób, uwięzionych we własnych pojazdach.

Australia - Pięcioletni chłopiec zginął w powodzi w Brisbane 1

Ulewne deszcze wywołały powódź i podtopiły drogi w Brisbane w Australii. W jednym z samochodów, które zostały porwane przez wodę, znajdowała się trzyosobowa rodzina – 74-letni mężczyzna, 39-letnia kobieta oraz 5-letni chłopiec. Kiedy próbowali minąć strumień King Johnes Creek napierająca woda zepchnęła ich samochód z mostu.W innym zatopionym samochodzie znajdował się mężczyzna w wieku 49 lat wraz ze swoją 21-letnią córką i 16-letnim synem. Dzieciom udało się uciec, jednak ciało mężczyzny zostało odnalezione dopiero w sobotę rano.

Kilka kilometrów dalej miała miejsce podobna sytuacja. Samochód, prowadzony przez 74-latka, został zmieciony podczas próby przejazdu przez rzekę Burpengary Creek.

Historyczny opad

Premier stanu Queensland, Annastacia Palaszczuk, poinformowała, że w piątek zanotowano w regionie Brisbane opad wielkości 380 l/mkw, z czego 277 l/mkw spadło w ciągu zaledwie trzech godzin. Około 200 dróg było nieprzejezdnych.

– W pewnym momencie traciliśmy jedną drogę na minutę – powiedział Allan Sutherland, burmistrz Moreton Bay. – To najgorszy gwałtowny potop, jaki kiedykolwiek miał miejsce w tym regionie. Wielu ludzi ryzykowało własny życiem, by pomóc innym – dodał.

Australia - Pięcioletni chłopiec zginął w powodzi w Brisbane 4

„To była ciężka noc dla wielu rodzin”

– Widzisz te rozbite rodziny i myślisz, że to mogli być twoi bliscy – powiedział Sutherland, którego córka wracała do domu przez pięć godzin. – Mówiła do mnie: „Tato, nie mogę przejechać, nie mogę się stąd wydostać”.

W ciągu nocy było wiele zgłoszeń od osób, próbujących przebyć zalane drogi, uwięzionych w swoich samochodach, próbujących chronić się przed wodą, wchodząc na dach i nawet od osób, które nie potrafią pływać. Kilku osobom udało się wydostać z zatopionych samochodów.

Woda naruszyła stabilność gleby, a co za tym idzie konstrukcję budynków. Ewakuowano 60 osób w obawie przed zawaleniem dwóch budynków.

W sobotni poranek zaświeciło słońce, a niebo było bezchmurne. Jedynym śladem, przypominającym o tragicznym wydarzeniu były porzucone przy drodze samochody i rozpacz ludzi, którzy stracili w nocy swoich bliskich.

 Australia - Pięcioletni chłopiec zginął w powodzi w Brisbane 9 Australia - Pięcioletni chłopiec zginął w powodzi w Brisbane 8 Australia - Pięcioletni chłopiec zginął w powodzi w Brisbane 7 Australia - Pięcioletni chłopiec zginął w powodzi w Brisbane 6 Australia - Pięcioletni chłopiec zginął w powodzi w Brisbane 5 Australia - Pięcioletni chłopiec zginął w powodzi w Brisbane 3 Australia - Pięcioletni chłopiec zginął w powodzi w Brisbane 2
0 0 votes
Article Rating