Jezioro Lost Lake w stanie Oregon w Stanach Zjednoczonych kryje w sobie wielką tajemnicę. Przez większość roku nie różni się od innych zbiorników – jest spokojne i nieruchome. Jednak gdy nadchodzi zima, tajemnicza dziura na dnie odprowadza wodę z całego jeziora powodując, że powstaje równina o surowym krajobrazie.

USA - Cyklicznie, każdej zimy woda z jeziora Lost Lake wlewa się do dużej dziury 2

Geolodzy twierdzą, że za odprowadzanie wody z jeziora Lost Lake winny jest krajobraz wulkaniczny. Pod jeziorem utworzony jest tunel lawowy, który powstał podczas przepływu lawy blisko powierzchni ziemi. Na powierzchni powstała dziura na skutek gwałtownej erupcji lub przez erozję.

Tajemnicze zjawisko

Badacze nie wiedzą gdzie dokładnie woda znika. Jude McHugh, rzecznika Narodowego Lasu Willamette, twierdzi, że woda przenika do porowatej powierzchni pod ziemią, uzupełniając warstwy wodonośne Gór Kaskadowych. Ta teza nie została jednak potwierdzona.

Podobne otwory tunelu lawowego znajdują się w pobliskim jeziorze Fish Lake. W obu zbiornikach wodnych odbywa się podobny cykl sezonowy.

Sierra Exif JPEG

Cykliczne znikanie wody

Mieszkańcy do otworu wrzucają wiele przedmiotów, chcą zatkać dziurę, by woda nie uciekała. McHugh ostrzega jednak, że takie próby mogą doporowadzić do zalania okolicy.

– Okoliczne drogi projektowane były z uwagą na cykliczne odpływanie wody – powiedziała McHugh.

Raport o otworze pod Lost Lake znajdziesz tu

 USA - Cyklicznie, każdej zimy woda z jeziora Lost Lake wlewa się do dużej dziury 3
0 0 votes
Article Rating